Chłosta i pomnik dla olimpijskich oszustów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 14:13
Ci, którzy łamali obowiązujące podczas igrzysk zasady, poddawani byli chłoście. Wzdłuż alei prowadzącej na olimpijski stadion ci sami sportowcy stawiali sobie... pomniki.
Audio
Fragm. posągu atlety, IV w. p.n.e.
Fragm. posągu atlety, IV w. p.n.e.Foto: Wikimedia/domena publiczna

To jedna z mało znanych kart z dziejów starożytnych igrzysk. - Ważnym elementem rozgrywek było przyzwolenie młodych wolnych mężczyzn na karę chłosty - opowiadała w Dwójkowym "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Iwona Żółtowska z Instytutu Filologii Klasycznej UW. Grupa sędziów pilnujących, by wszystko było zgodnie z zasadami, za przestępstwa wymierzała karę chłosty. - Była jeszcze taka aleja dojścia na stadion w Olimpii, gdzie się stawiało posągi oszustów - przypominała rozmówczyni Hanny Marii Gizy. Te swoiste pomniki hańby miały uwieczniać nieetyczne próby zwycięstwa w zawodach. Posąg wraz z inskrypcją informującą, "na wieki wieków", o czynie i sprawcy, wystawiano na koszt winowajcy.

Karygodne zachowania sportowców to zatem problem nie tylko igrzysk nowożytnych. Co jeszcze jest wspólne w igrzyskach starożytnych i w tych, których kolejną odsłonę możemy właśnie obserwować w Londynie? Sława wygranych? Niegdyś: zaczynało się od wieńca dla jedynego (!) zwycięzcy, kończyło zaś na nagrodach zarówno od "prywatnych sponsorów", jak i od rodzimego miasta, dzięki któremu tryumfator opływał w dostatki. Dziś: medale, nagrody pieniężne, medialna sława, a za nią: częstokroć medialne kariery.

W audycji rozmawiano również o oczywistych różnicach między światem dawnych rozgrywek a nowożytnymi zawodami. W starożytności kobietom nie wolno było - pod groźbą kary śmierci - uczestniczyć w igrzyskach, podczas których występowali nieodziani w szaty mężczyźni. Udział pań w zawodach mógł być możliwy dopiero na początku XX wieku. Czy jednak prawdą jest to, że Pierre de Coubertin, ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego, był przeciwny udziałowi kobiet w igrzyskach?  
Odpowiedź na to - i na wiele innych pytań związanych z historią igrzysk - w audycji, do której wysłuchania zapraszamy.

"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prowadziła Hanna Maria Giza, a gośćmi byli: Iwona Żółtowska, dr Krzysztof Zuchora oraz Maria Szul, dziennikarka radiowej Dwójki.

Czytaj także

Londyn 2012 - przeżyj sportowe emocje z Polskim Radiem!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 16:27
Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego,Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukcesy Polaków na olimpiadzie: posłuchaj archiwalnych nagrań!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 13:42
261 medali, w tym 62 złote, 80 srebrnych oraz 119 brązowych - tyle zdobyli polscy sportowcy w 19 igrzyskach olimpijskich. Posłuchaj dokumentujących nie tylko te sukcesy nagrań z archiwum Polskiego Radia!
rozwiń zwiń