Germańscy bogowie muszą umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 13:00
Dlaczego boscy władcy świata germańskiej wyobraźni nie byli, jak to na bogów przystało, nieśmiertelni? W Dwójce opowiadaliśmy o Germanach i ich fascynującej mitologii.
Audio
  • Prof. Władysław Duczko, dr Łukasz Malinowski oraz prof. Leszek Słupecki o mitologii germańskiej (Dwójka/Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Ilustracja Arthura Rackhama do Złota Renu, 1910 r.
Ilustracja Arthura Rackhama do "Złota Renu", 1910 r.Foto: Wikipedia, domena publiczna

Bogowie, to wiemy już choćby od Greków, są na swój sposób bardzo ludzcy: ulegają emocjom, częstokroć nie stanowią wzoru cnót. Ale ludzkie oblicze germańskich bogów ma swój szczególny rys: nawet oni są poddani prawu przemijania i śmierci. – Bogowie są śmiertelni, starzeją się – przypominał w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prof. Władysław Duczko. – Świadczyć to może o prostocie Skandynawów i ich pragmatyczności. Oni widzieli swoich bogów jako lepszych, mocniejszych od siebie, ale też jako coś, co nie istnieje zawsze, co musi zginąć.
W audycji poruszono między innym problematykę niejednorodności mitologii Północy. To, co w powszechnym mniemaniu uchodzi za świat wspólnych wyobrażeń, jest w istocie złożonym systemem idei i narracji, które powstawały w różnym czasie i w różnych miejscach. – O mitologii Germanów wiemy niewiele, o mitologii nordyckiej, czyli Skandynawów, wiemy więcej, ale przede wszystkim od Islandczyków i to w wersji już mitograficznej  – mówił prof. Leszek Słupecki.  
Jednym z tematów dyskusji, odbywającej się w trakcie Festiwalu w Bayreuth, była również Wagnerowska wizja mitologii germańskiej. Gośćmi Hanny Marii Gizy byli: prof. Władysław Duczko, dr Łukasz Malinowski oraz prof. Leszek Słupecki. (jp)

Ragnarök.
Ragnarök. Il. Emila Doeplera, ok. 1905. Wikipedia/domena publiczna
Zobacz więcej na temat: Europa HISTORIA Rzym

Czytaj także

Los Mieszka I - historia wielkiego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:42
- W definicji tego czym zarządzał Mieszko I, kim był, skąd pochodził, tylko częściowo są fakty niepodważalne - opowiada prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog, autor książki "Mieszko Pierwszy Tajemniczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Machu Picchu – najbardziej tajemnicze miasto świata

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 06:04
Fascynująca siedziba Inków ukryta była przez wieki w górach Peru. Rezultaty jednej z peruwiańskich wypraw amerykańskiego profesora Hirama Binghama, zaskoczyły nie tylko odkrywcę, ale też cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolog o grobach wampirycznych: w domu nie ma prób odczyniania czarów

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 15:27
- Ta sprawa w mediach żyje już swoim własnym życiem. Czy się boję? Pierwszy pochówek odkryliśmy 6 czerwca i do tej pory cieszę się dobrym zdrowiem, nie miałem też żadnych przypadków losowych - powiedział archeolog Łukasz Obtułowicz, który bada groby wampiryczne odkryte w Gliwicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Hiszpanii znaleziono nóż sprzed 1,4 miliona lat

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 20:59
Hiszpańscy archeoldzy znaleźli najstarsze narzędzie w Europie Zachodniej i Centralnej.
rozwiń zwiń