Związki ludzkiego mózgu z czasem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 17:04
 - W fizyce czas to zmiana, a zmiana to czas. Jedno i drugie jest więc w pewnym sensie tożsame. Z tego punktu widzenia powstaje pytanie, jak można mierzyć czas. Czy upływ czasu jest czymś obiektywnym, czy też nie? - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meissner z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW.
Audio
  • Mózg - władca czasu? (Klub Ludzie Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agsandrew/Shutterstock.com

Mówimy, że czas to pieniądz i że trzeba go oszczędzać. Mówimy o zabijaniu czasu, o braku czasu albo jak Witkacy w "Pannie Tutli Putli": "czas tak ucieka, jak jaki ekspres, gońmy go, gońmy, jak zająca pies".

Naukowcy i filozofowie rozprawiają o czasie subiektywnym, własnym, skoordynowanym, gwiazdowym, czasie reakcji i o czasoprzestrzeni.

Czy to znaczy, że czas może być wszystkim? Gdzie rodzi się czas? Jest wszędzie czy tylko w naszym mózgu? A może w ogóle go nie ma? Czym jest czas? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Elżbieta Szeląg (neuropsycholog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nęckiego PAN), prof. Krzysztof Meissner (fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW) i dr Tomasz Dziedzic (neurochirurg, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 2.03.2019

Godz. 16.00 

pg/ac

Czytaj także

W środku głowy, czyli psychologia i technologia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:00
Czy można empirycznie zweryfikować skuteczność terapii psychoanalitycznych? Jak to zrobić i co z tego wynika? O tym rozmawialiśmy w "Rachunku myśli".
rozwiń zwiń