REKLAMA

Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
Pierwsza wersja obrazu Caravaggia przedstawiająca św. Mateusza piszącego Ewangelię została, po sporze malarza z duchowieństwem, zdjęta znad ołtarza rzymskiej kaplicy. Malowidło wywołało skandal.
Audio
  • Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny” (Jest taki obraz/Dwójka)
Caravaggio Święty Mateusz i anioł, wersja pierwsza (fragm.). Obraz uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej i znany dziś jedynie z czarno-białej fotografii
Caravaggio "Święty Mateusz i anioł", wersja pierwsza (fragm.). Obraz uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej i znany dziś jedynie z czarno-białej fotografiiFoto: Wikipedia, domena publiczna

Co pokazuje ten obraz, który tak bardzo nie spodobał się rzymskim fundatorom? – Święty Mateusz i anioł, stojący w ciemności, są oświetleni silnym snopem światła, które wydobywa nam łysą czaszkę świętego, jego grube brudne nogi, wielkie żylaste ręce – opisywała w Dwójkowej audycji dr Grażyna Bastek. Jak podkreślała, najbardziej kontrowersyjne było tu to, że święty Mateusz… nie pisze. – Obraz zbyt wyraziście sprzeciwiał się zasadzie decorum, stosowności, z jaką należy przedstawiać obrazy religijne – wyjaśniała dr Grażyna Bastek.
Obraz został zdjęty znad ołtarza kaplicy Contarellich (rzymski kościół San Luigi dei Francesi). Wkrótce powstała druga wersja tego samego tematu.
Posłuchaj gawędy dr Grażyny Bastek o trzech (a licząc ów odrzucony – czterech) malowidłach Michelangela Merisi da Caravaggia poświęconych postaci świętego Mateusza (pełne zagadek "Powołanie św. Mateusza", "Męczeństwo św. Mateusza" oraz "Święty Mateusz i anioł").
Audycję z cyklu "Jest taki obraz" prowadził Michał Montowski.

jp/kul

Caravaggio
Caravaggio "Święty Mateusz piszący Ewangelię" (druga wersja). Fot. Wikipedia/domena publiczna
Czytaj także

Pierwsze selfie pochodzi z szesnastego wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 10:00
– Parmigianino jako 21-latek namalował ten obraz w jednym celu. Chciał pokazać, co potrafi, udowodnić swój talent i zaprezentować samego siebie na dworze papieskim w Rzymie – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o obrazie "Autoportret w wypukłym lustrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wstydliwa broda papieża

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 16:30
Dr Grażyna Bastek mówiła tym razem o "Portrecie Juliusza II" pędzla Rafaela Santiego. To jeden z najznakomitszych portrteów papieskich, do którego odnosili się malarze późniejsi, choćby Velasquez i Bacon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekstaza według El Greka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 14:00
Polecamy gawędę dr Grażyny Bastek poświęconą jedynemu obrazowi słynnego malarza, który znajduje się w Polsce - w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
rozwiń zwiń