X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
Pierwsza wersja obrazu Caravaggia przedstawiająca św. Mateusza piszącego Ewangelię została, po sporze malarza z duchowieństwem, zdjęta znad ołtarza rzymskiej kaplicy. Malowidło wywołało skandal.
Audio
  • Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny” (Jest taki obraz/Dwójka)
Caravaggio Święty Mateusz i anioł, wersja pierwsza (fragm.). Obraz uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej i znany dziś jedynie z czarno-białej fotografii
Caravaggio "Święty Mateusz i anioł", wersja pierwsza (fragm.). Obraz uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej i znany dziś jedynie z czarno-białej fotografiiFoto: Wikipedia, domena publiczna

Co pokazuje ten obraz, który tak bardzo nie spodobał się rzymskim fundatorom? – Święty Mateusz i anioł, stojący w ciemności, są oświetleni silnym snopem światła, które wydobywa nam łysą czaszkę świętego, jego grube brudne nogi, wielkie żylaste ręce – opisywała w Dwójkowej audycji dr Grażyna Bastek. Jak podkreślała, najbardziej kontrowersyjne było tu to, że święty Mateusz… nie pisze. – Obraz zbyt wyraziście sprzeciwiał się zasadzie decorum, stosowności, z jaką należy przedstawiać obrazy religijne – wyjaśniała dr Grażyna Bastek.
Obraz został zdjęty znad ołtarza kaplicy Contarellich (rzymski kościół San Luigi dei Francesi). Wkrótce powstała druga wersja tego samego tematu.
Posłuchaj gawędy dr Grażyny Bastek o trzech (a licząc ów odrzucony – czterech) malowidłach Michelangela Merisi da Caravaggia poświęconych postaci świętego Mateusza (pełne zagadek "Powołanie św. Mateusza", "Męczeństwo św. Mateusza" oraz "Święty Mateusz i anioł").
Audycję z cyklu "Jest taki obraz" prowadził Michał Montowski.

jp/kul

Caravaggio
Caravaggio "Święty Mateusz piszący Ewangelię" (druga wersja). Fot. Wikipedia/domena publiczna
Zobacz więcej na temat: Caravaggio malarstwo Włochy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwsze selfie pochodzi z szesnastego wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 10:00
– Parmigianino jako 21-latek namalował ten obraz w jednym celu. Chciał pokazać, co potrafi, udowodnić swój talent i zaprezentować samego siebie na dworze papieskim w Rzymie – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o obrazie "Autoportret w wypukłym lustrze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstydliwa broda papieża

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 16:30
Dr Grażyna Bastek mówiła tym razem o "Portrecie Juliusza II" pędzla Rafaela Santiego. To jeden z najznakomitszych portrteów papieskich, do którego odnosili się malarze późniejsi, choćby Velasquez i Bacon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstaza według El Greka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 14:00
Polecamy gawędę dr Grażyny Bastek poświęconą jedynemu obrazowi słynnego malarza, który znajduje się w Polsce - w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
rozwiń zwiń