Wstydliwa broda papieża

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 16:30
Dr Grażyna Bastek mówiła tym razem o "Portrecie Juliusza II" pędzla Rafaela Santiego. To jeden z najznakomitszych portrteów papieskich, do którego odnosili się malarze późniejsi, choćby Velasquez i Bacon.
Audio
  • Wstydliwa broda papieża (Jest taki obraz/Dwójka)
Rafael Santi, Portret Juliusza II (fragment)
Rafael Santi, Portret Juliusza II (fragment)Foto: wikipedia, domena publiczna

Obraz namalowany został na zlecenie Juliusza II w latach 1511–1512. Przedstawia papieża jako siedzącego w fotelu starego, zmęczonego, i zamyślonego człowieka. Broda Juliusza II została zapuszczona na znak upokorzenia w latach 1511–1512, gdy w jednej z kampanii wojskowych utracił on Bolonię. Ten fakt z życia papieża pozwala na określenie daty powstania dzieła. Biała broda kontrastuje z czerwonym tłem i zieloną kotarą.
Portret, wraz z innym obrazem Rafaela przedstawiającym Madonnę, został wystawiony w kościele Santa Maria del Popolo w Rzymie. Tam widział go biograf Rafaela Giorgio Vasari. W 1591 roku obraz trafił do zbiorów Scipiona Borghese, a następnie do kolekcji angielskiej Johna Juliusa Angersteina. W 1824 roku został zakupiony przez National Gallery w Londynie.

Audycję z cyklu "Jest taki obraz" przygotował Michał Montowski.

mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leonardo da Vinci - artysta doskonały

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 05:50
- Leonardo da Vinci od małego dziecka miał ten dar, że umiał się uczyć sam. Obserwował otaczający go świat i jak nie umiał jeszcze pisać, to tylko rysował, a kiedy nauczył się pisać, to rysował i notował - mówiła historyk sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafael, bóg sztuki odrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:40
W audycji "W stronę sztuki" słuchaliśmy gawęd dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu i architekcie doby renesansu - Rafaelu Santim z Urbino, nazywanym "boskim artystą", ponieważ urodził się i zmarł w dzień Wielkiego Piątku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giorgio Vasari – spisał żywoty artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 06:00
Jego dziełem życia są "Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów". – Do dziś każdy, kto zajmuje się dziejami sztuki zaciąga dług wdzięczności wobec tego człowieka – podkreślała dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Parmigianino zobaczył w wypukłym lustrze?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 13:00
"Któregoś dnia Francesco zaczął malować własny portret, przeglądając się tym celu w wypukłym lustrze, jakich używają golarze. [..] jął z wielkim kunsztem kopiować wszystko, co ujrzał w zwierciadle." Tak genezę słynnego obrazu Parmigiannino opisał Vasari. O dziele opowie w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze selfie pochodzi z szesnastego wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 10:00
– Parmigianino jako 21-latek namalował ten obraz w jednym celu. Chciał pokazać, co potrafi, udowodnić swój talent i zaprezentować samego siebie na dworze papieskim w Rzymie – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o obrazie "Autoportret w wypukłym lustrze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieło Scipione Pulzone w ramach przeprosin

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:00
Choć Scipione Pulzone nie jest malarzem bardzo znanym, to na jego dziełach wzorowały się rzesze artystów. Z tym samym zaangażowaniem malował biblijne sceny i portrety możnych, a sława jego obrazów dotarła do obu Ameryk i Afryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzieńcze, gdzie jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 11:50
Na początku XIX wieku w zbiorach rodziny Czartoryskich znalazły się trzy niezwykle cenne obrazy: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna oraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Ten ostatni do dzisiaj nie wrócił po wojnie do polskiej kolekcji.
rozwiń zwiń