Mężczyzna z obrazu Moroniego. Za piękny na krawca?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 11:11
"Portret krawca” jest bardzo ceniony, chociaż temat niepozorny, a sam krawiec nieznany. Uroda tego portretu zdobyła mu jednak wielką sławę w XVII wieku - mówiła dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o malarstwie Giovanniego Moroniego (Jest taki obraz/Dwójka)
Giovanni Battista Moroni, Portret krawca (fragment). Jeden z pierwszych przykładów portretu rodzajowego - jest to bowiem wizerunek człowieka zajętego pracą, a nie pozującego
Giovanni Battista Moroni, "Portret krawca" (fragment). Jeden z pierwszych przykładów portretu rodzajowego - jest to bowiem wizerunek człowieka zajętego pracą, a nie pozującegoFoto: wikipedia, domena publiczna

- Obraz jest niezwykłej urody, wzrok przyciąga skromnie oświetlone tło, z którego wydobywa się postać krawca i to pokazuje. skąd się wzięło malarstwo Caravaggio - opowiadała dr Bastek.

Dr Bastek zaznaczyła, że cześć badaczy uważała, że obraz jest krytoportretem jednego z arystokratów. - Eksperci nie mogli uwierzyć, że mężczyzna, o tak szlachetnym spojrzeniu był krawcem - dodała. Pojawiła się też hipoteza, że obraz zamówił ktoś, kto był wielbicielem jego talentu. - Czy krawca byłoby stać na portret u najwybitniejszego portrecisty regionu - zauważyła dr Bastek.

Giovanni
Giovanni Battista Moroni, "Portret krawca"

to/bch

Czytaj także

Rafael, bóg sztuki odrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:40
W audycji "W stronę sztuki" słuchaliśmy gawęd dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu i architekcie doby renesansu - Rafaelu Santim z Urbino, nazywanym "boskim artystą", ponieważ urodził się i zmarł w dzień Wielkiego Piątku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
Pierwsza wersja obrazu Caravaggia przedstawiająca św. Mateusza piszącego Ewangelię została, po sporze malarza z duchowieństwem, zdjęta znad ołtarza rzymskiej kaplicy. Malowidło wywołało skandal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portret świętego humanisty przy pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 13:50
"Święty Hieronim w pracowni" Antonella da Messiny jest przykładem połączenia sztuki włoskiej z flamandzką.
rozwiń zwiń