Każda mężatka chciała być jak Lukrecja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 19:00
- Ta rzymska heroina traktowana była niemal jak chrześcijańska święta - podkreśliła dr Grażyna Bastek opowiadając o pewnym portrecie pędzla Lotta.
Audio
  • Każda mężatka chciała być jak Lukrecja (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz został namalowany w XVI wieku po powrocie Lorenza Lotta z Rzymu i Bergamo do Wenecji
Obraz został namalowany w XVI wieku po powrocie Lorenza Lotta z Rzymu i Bergamo do WenecjiFoto: Wikimedia/cc

Renesansowe Włochy pielęgnowały mit Lukrecji zarówno w sztuce użytkowej, jak też wysokiej. Rzymska heroina pojawia się na przykład w "Czyśćcu" Dantego wśród czekających na zbawienie znakomitości starożytnego świata. Czym Lukrecja zasłużyła sobie na taki podziw? Otóż po gwałcie przez syna Tarkwiniusza Pysznego, chcąc ratować honor swój i męża, ta wyjątkowo cnotliwa kobieta popełniła samobójstwo.

Rzymski historyk Tytus Liwiusz napisał potem: "Nec vila impudica Lucretia exemplo vivat" ("Odtąd żadna niecnotliwa kobieta nie może powoływać się na przykład Lukrecji"). Ta sentencja, wraz z rysunkiem heroiny trafiła na obraz Lotta, nazywany przez ostrożnych historyków "Portretem kobiety inspirowanym postacią Lukrecji".

Kim zatem była "Lukrecja" Lotta? Czy mogła być kurtyzaną? I czy jej antyczny wzór mógł przyczynić się swoją postawą do obalenia monarchii?

***

Nazwa audycji: Jest taki obraz

Autor audycji: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 18.01.2015

Godzina emisji: 10.30

/

mm/asz

Czytaj także

Rembrandtowski malarz o oczach jak guziki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 11:00
Artysta porażony swą pracą czy bezradny wobec dzieła, na które się porwał? O bohaterze obrazu "Artysta w pracowni" Rembrandta opowiadała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyzna z obrazu Moroniego. Za piękny na krawca?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 11:11
"Portret krawca” jest bardzo ceniony, chociaż temat niepozorny, a sam krawiec nieznany. Uroda tego portretu zdobyła mu jednak wielką sławę w XVII wieku - mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń