Piękna Maja, za którą Goya stanął przed trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Gdyby inkwizycja ukarała wybitnego malarza za "demoralizujący" wizerunek "Mai nagiej", dziś wiedzielibyśmy, kim była hiszpańska piękność. 16 marca 1815 roku trybunał okazał się jednak łaskawy...
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o "Mai nagiej" i "Mai ubranej" Francisca Goyi (Jest taki obraz/Dwójka)
Maja ubrana Francisca Goyi
"Maja ubrana" Francisca GoyiFoto: wikipedia, domena publiczna

"Maja naga" tworzy z "Mają ubraną" parę obrazów, najprawdopodobniej zamówioną przez premiera Hiszpanii Manuela Godoya. Choć w kolekcji słynnego polityka nie brakowało wizerunków nagich kobiet, dzieło Goyi było wśród nich wyjątkowe. Nie miało bowiem wymiaru alegorycznego, nie przedstawiał bogini, lecz kobietę z krwi i kość, hiszpański ideał piękna zwany właśnie "maja".

Francisco Goya, "Maja naga" Francisco Goya, "Maja naga" (wikipedia, domena publiczna)

Dlatego Godoy pozwalał je oglądać tylko wybranym, zaufanym osobom. "Maja naga" na codzień przysłonięta była przez "Maję ubraną" - specjalny mechanizm odkrywał tajemnicę, dając prawdopodobnie przy okazji efekt swoistej animacji.

Dziś wizerunek Mai oglądają miliony odwiedzające Muzeum Prado. Nadal nie wiemy jednak, kim jest piękna kobieta. Czy możliwe, że to królowa Hiszpanii we własnej osobie?...

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek  

Data emisji: 19.07.2015

Godzina emisji: 10.30

mm/mc

Czytaj także

El Greco: Michał Anioł? Porządny człowiek, ale malować nie umiał...

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 15:30
Czasami tupet i niewyparzony język, ale o wiele częściej nowatorstwo i oryginalność stawały mu na drodze do kariery. W tym roku świętujemy 400. rocznicę śmierci El Greca. Zapraszamy do wysłuchania ostatniej gawędy dr Bożeny Fabiani o tym wybitnym malarzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Infantka Margerita, czyli jak portretowano królewny

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 14:00
Na słynnym obrazie Diego Velázqueza przedstawiającym młodą Małgorzatę Teresę Habsburżankę przyszła cesarzowa przedstawiona jest zgodnie z konwencją królewskiego portretu.
rozwiń zwiń