Gijsbrechts - flamandzki mistrz mamienia zmysłów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 13:00
- Obraz "Martwa natura z akcesoriami malarskimi" jest ciekawy, bo daje widzom rzekomą władzę nad tym, co widzimy - opowiadała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o obrazie "Martwa natura z akcesoriami malarskimi" Corneliusa Norbertusa Gijsbrechtsa (jest taki obraz/Dwójka)
Ten obraz jest gloryfikacją sztuki, mamy tutaj obraz rodzajowy, pejzaż rzeczny, mamy martwą naturę, mamy portret, mamy wreszcie obraz odwrócony do nas tyłem, są tez zwinięte rulony - opowiadała o dziele Martwa natura z akcesoriami malarskimi dr Grażyna Bastek
"Ten obraz jest gloryfikacją sztuki, mamy tutaj obraz rodzajowy, pejzaż rzeczny, mamy martwą naturę, mamy portret, mamy wreszcie obraz odwrócony do nas tyłem, są tez zwinięte rulony - opowiadała o dziele "Martwa natura z akcesoriami malarskimi" dr Grażyna BastekFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Połowa obrazu jest przesłonięta kotarą, ale jej fałdy są podtrzymywane przez malsztok, czyli narzędzie malarskie, na którym malarz w czasie pracy opierał rękę. Powstaje wrażenie, że gdybyśmy go zabrali, to kotara się osunie i odsłoni skrywaną przestrzeń - zauważała znawczyni sztuki.

Flamandzki malarz Cornelius Norbertus Gijsbrechts specjalizował się w malarstwie iluzjonistycznym, za co był sowicie wynagradzany przez króla duńskiego Fryderyka III. Obraz "Martwa natura z akcesoriami malarskimi" powstał zresztą na zamówienie tego władcy, by zasilić jego kolekcję osobliwości.

Dr Grażyna Bastek podkreślała, że omawiane płótno nie jest samodzielnym obrazem i pełnię swoich możliwości odsłania w zestawieniu z innym dziełem Gijsbrechtsa.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 16.08.2015

Godzina emisji: 10.30

bch/mc

Czytaj także

Obraz z tajemnicą w mankiecie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 17:55
W kalendarzu "Trójka w obrazach wielkich mistrzów" kartę na marzec 2015 zdobi zdjęcie wzorowane na obrazie "Portret regentek domu starców w Haarlemie". Okazuje się, że obraz ma swoje sekrety...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieter de Hooch - mistrz malarstwa rodzajowego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 15:00
O jednym z głównych przedstawicieli tego nurtu w malarstwie holenderskim XVII wieku opowie dr Bożena Fabiani
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holandia. Chleb z masłem sprzed czterech wieków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:00
Pieter de Hooch, znakomity XVII-wieczny malarz rodzajowy, dowiódł, że tematem wielkiej sztuki mogą być najprostsze domowe czynności.
rozwiń zwiń