"Vertumnus". Rzymskie bóstwo na płótnie mistrza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 16:00
W audycji rozmawialiśmy o dziele Giuseppe Arcimboldiego - włoskiego malarza, który tworzył na dworach w Wiedniu i Pradze oraz w Mediolanie.
Audio
  • "Vertumnus". Rzymskie bóstwo na płótnie mistrza (Jest taki obraz/Dwójka)
Vertumnus Giuseppe Arcimboldiego
"Vertumnus" Giuseppe ArcimboldiegoFoto: PAP/DPA

"Vertumnus" - obraz przedstawiający starożytne rzymskie bóstwo roślinności, plonów, płodów rolnych i pór roku - to w istocie portret cesarza Rudolfa II Habsburga. Arcimboldo był nadwornym malarzem cesarzy - Maksymiliana II i jego syna - Rudolfa II. Tworzył malarską i rysowniczą dokumentację dziwów natury sprowadzanych na cesarski dwór. Portret jest popisem malarskim i jednocześnie dworskim żartem, bowiem wizerunek Rudolfa II składa się z owoców, warzyw i egzotycznych roślin.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 27.08.0217

Godzina emisji: 10.15

mz/pg

Czytaj także

Racjonalizm i metafizyka. O źródłach malarstwa abstrakcyjnego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 11:00
- Często wydaje nam się, że malarze rewolucjoniści, którzy zmieniają bieg sztuki, to narwani buntownicy. Tymczasem Kandinskiego musimy sobie wyobrazić zupełnie inaczej - opowiadała dr Grażyna Bastek w audycji o początkach malarskiej abstrakcji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyna i kruk. Gauguin pod wpływem wiersza Poego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:19
- "Nevermore" to refren z oryginalnego poematu Poego, który był niezmiernie popularny we Francji. Obraz Gauguina nie jest jednak zwykłą ilustracją do tego wiersza - mówiła o obrazie "Nevermore" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń