Dziewczyna i kruk. Gauguin pod wpływem wiersza Poego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:19
- "Nevermore" to refren z oryginalnego poematu Poego, który był niezmiernie popularny we Francji. Obraz Gauguina nie jest jednak zwykłą ilustracją do tego wiersza - mówiła o obrazie "Nevermore" dr Grażyna Bastek.
Audio
  • dr Grażyna Bastek o obrazie "Nevermore" Paula Gauguina (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Nevermore Paula Gauguina
Fragment obrazu "Nevermore" Paula GauguinaFoto: Paul Gauguin, domena publiczna, Wikimedia Commons

Obraz przedstawia nagą tahitańską dziewczynę leżącą na łożu, a na drugim planie widzimy tajemnicze postaci rozmawiające ze sobą oraz kruka - jak z wiersza Edgara Allana Poe pt. "Kruk". Poemat ten był recytowany podczas kolacji pożegnalnej, wydanej na cześć malarza przy okazji jego pierwszego wyjazdu na wyspę. Być może zapadł on wtedy pamięci Gauguina.

Współcześni krytycy sztuki wskazują, że Gauguin prawdopodobnie nawiązał do wiersza, by podkreślić nastrój grozy, strachu i śmierci bijący z płótna. Dr. Bastek podkreśliła w audycji, że Gauguin jechał na Tahiti bardzo schorowany i w pewnym sensie rozczarowany. - Cierpiał na malarię, syfilis i depresję. Szukał tam raju. Chciał się odciąć od mieszczańskiego Paryża. Tymczasem zobaczył na Tahiti europejskie domy, zetknął się kolonializmem, a dzikość, której szukał, prawie że nie istniała.

Historyczka sztuki zwróciła uwagę na napiętą sylwetkę dziewczyny z obrazu, która była jedną z tahitańskich partnerek artysty. Mówiła o różnych odczytaniach postaci znajdujących się za jej plecami. Dr Bastek wskazała też pewne tropy w twórczości Gauguina, które mogą być pomocne do interpretacji tego dzieła.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 13.08.0217

Godzina emisji: 10.15

bch

Czytaj także

Naukowcy przy pracy na obrazach Johannesa Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 12:06
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o obrazach "Astronom" i "Geograf". Do obu wyobrażeń pozował przyjaciel Vermeera - wówczas młody jeszcze, nieznany odkrywca i badacz Antoni van Leeuwenhoek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Hockney. Malarz w rajskich basenach Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:00
- "Większy plusk" jest wspaniałą składanką różnorodnych motywów, które przedstawione razem w tej kompozycji składają się na współczesną arkadię - mówiła dr Grażyna Bastek o dziele Davida Hockneya, który 9 lipca kończy 80 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tondo Doni". Dzieło zamówione przez kupca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 13:00
- To jeden z nielicznych obrazów sztalugowych, jakie wyszły spod rąk Michała Anioła. Jego rangę podnosi fakt, że to obraz perfekcyjny i znakomicie zachowany – podkreśliła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń