X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co się wydarzyło na "Uczcie bogów"?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 20:10
W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o powstaniu i symbolice "Uczty bogów" Giovanniego Belliniego i – Tycjana.
Audio
  • Co się wydarzyło na "Uczcie bogów"? (Jest taki obraz/Dwójka)
Uczta bogów (fragment obrazu)
"Uczta bogów" (fragment obrazu) Foto: Wikimedia/domena publiczna

Dama z Gronostajem free 1200.jpg
Dama w czerni. Jak przerobiono słynny obraz Leonarda da Vinci?

Wykwintne studiola posiadało wielu włoskich książąt. Były to pomieszczenia przeznaczone do pracy intelektualnej, skupienia i kontemplacji. Ich wystrój stanowiły dzieła sztuki, przyrządy naukowe, ale też ciekawe twory natury. Przedmioty te miały stymulować umysł i duszę właściciela. Jednym z najwspanialszych studioli w Italii było Camarino d’Alabastro, należące do księcia Ferrary Alfonsa d’Este. Ukończono je w 1530 roku, było wyposażone w najciekawszą serię renesansowych malowideł o tematyce mitologicznej. Ich bohaterem był Bachus i bachanalia.

"Uczta bogów", pierwszy obraz zamówiony i wykonany do Camerino d’Alabastro, została namalowana przez wybitnego weneckiego artystę Giovanniego Belliniego, który w 1514 roku, w czasie ukończenia obrazu, był już leciwym mistrzem. Kolejne obrazy malował Tycjan. Ostatnią interwencją Tycjana w Camerino była "modernizacja" tła we wcześniejszym o dekadę obrazie Belliniego. Tycjan "poprawił" tło obrazu, nie naruszając jednak grupy postaci, a zatem w ogóle nie interweniując w symboliczne znaczenie i ogólną wymowę obrazu.

"Uczta bogów" to według wielu interpretacji ilustracja historii nimfy Lotis i opiekuna ogrodów Priapa, temat zaczerpnięty z "Kalendarza poetyckiego" Owidiusza. W jednej z historii "Kalendarza" opisana jest uczta wydana przez Bachusa. Pod koniec przyjęcia jej goście zasnęli odurzeni nadmiarem wina, wówczas Priap zakradł się do śpiącej Lotis, pragnąc ją posiąść. Nie udało mu się to jednak, gdyż osioł, na którym przyjechał Sylen, zaczął ryczeć, budząc biesiadników z drzemki. Nimfa uciekła, a Priapa wyśmiano.

Jaki to miało związek z Alfonsem d’Este? Książę miał być zapewne utożsamiany z Bachusem, jako władca krainy pełnej dobrobytu, lecz także… jako wielbiciel ziemskich uciech.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 8.07.2018

Godzina emisji: 11.00

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Madonna pielgrzymów". Caravaggio na ołtarzach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 16:19
W audycji opowiadaliśmy o jednym z najbardziej znanych ołtarzowych obrazów słynnego włoskiego malarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Olimpia". Akt, który wywołał skandal

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 14:18
Dlaczego "Olimpia" Édouarda Maneta, wystawiona na paryskim Salonie w 1865 roku wywołała tak wielki skandal? Czym różni się od "Wenus z Urbino" Tycjana, czy od innych aktów, tak licznych w historii europejskiego malarstwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Burza". Obraz, który rozpala wyobraźnię historyków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 14:40
- Już w 1978 roku włoski badacz Salvatore Settis napisał książkę o interpretacjach "Burzy" Giorgione, i już wtedy zebrał ich kilkadziesiąt, a od tego czasu pojawiły się nowe - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń