Co się wydarzyło na "Uczcie bogów"?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 20:10
W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o powstaniu i symbolice "Uczty bogów" Giovanniego Belliniego i – Tycjana.
Audio
  • Co się wydarzyło na "Uczcie bogów"? (Jest taki obraz/Dwójka)
Uczta bogów (fragment obrazu)
"Uczta bogów" (fragment obrazu) Foto: Wikimedia/domena publiczna

Dama z Gronostajem free 1200.jpg
Dama w czerni. Jak przerobiono słynny obraz Leonarda da Vinci?

Wykwintne studiola posiadało wielu włoskich książąt. Były to pomieszczenia przeznaczone do pracy intelektualnej, skupienia i kontemplacji. Ich wystrój stanowiły dzieła sztuki, przyrządy naukowe, ale też ciekawe twory natury. Przedmioty te miały stymulować umysł i duszę właściciela. Jednym z najwspanialszych studioli w Italii było Camarino d’Alabastro, należące do księcia Ferrary Alfonsa d’Este. Ukończono je w 1530 roku, było wyposażone w najciekawszą serię renesansowych malowideł o tematyce mitologicznej. Ich bohaterem był Bachus i bachanalia.

"Uczta bogów", pierwszy obraz zamówiony i wykonany do Camerino d’Alabastro, została namalowana przez wybitnego weneckiego artystę Giovanniego Belliniego, który w 1514 roku, w czasie ukończenia obrazu, był już leciwym mistrzem. Kolejne obrazy malował Tycjan. Ostatnią interwencją Tycjana w Camerino była "modernizacja" tła we wcześniejszym o dekadę obrazie Belliniego. Tycjan "poprawił" tło obrazu, nie naruszając jednak grupy postaci, a zatem w ogóle nie interweniując w symboliczne znaczenie i ogólną wymowę obrazu.

"Uczta bogów" to według wielu interpretacji ilustracja historii nimfy Lotis i opiekuna ogrodów Priapa, temat zaczerpnięty z "Kalendarza poetyckiego" Owidiusza. W jednej z historii "Kalendarza" opisana jest uczta wydana przez Bachusa. Pod koniec przyjęcia jej goście zasnęli odurzeni nadmiarem wina, wówczas Priap zakradł się do śpiącej Lotis, pragnąc ją posiąść. Nie udało mu się to jednak, gdyż osioł, na którym przyjechał Sylen, zaczął ryczeć, budząc biesiadników z drzemki. Nimfa uciekła, a Priapa wyśmiano.

Jaki to miało związek z Alfonsem d’Este? Książę miał być zapewne utożsamiany z Bachusem, jako władca krainy pełnej dobrobytu, lecz także… jako wielbiciel ziemskich uciech.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 8.07.2018

Godzina emisji: 11.00

jp/bch

Czytaj także

"Madonna pielgrzymów". Caravaggio na ołtarzach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 16:19
W audycji opowiadaliśmy o jednym z najbardziej znanych ołtarzowych obrazów słynnego włoskiego malarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Olimpia". Akt, który wywołał skandal

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 14:18
Dlaczego "Olimpia" Édouarda Maneta, wystawiona na paryskim Salonie w 1865 roku wywołała tak wielki skandal? Czym różni się od "Wenus z Urbino" Tycjana, czy od innych aktów, tak licznych w historii europejskiego malarstwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Burza". Obraz, który rozpala wyobraźnię historyków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 14:40
- Już w 1978 roku włoski badacz Salvatore Settis napisał książkę o interpretacjach "Burzy" Giorgione, i już wtedy zebrał ich kilkadziesiąt, a od tego czasu pojawiły się nowe - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń