X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stosunki małżeńskie na obrazie Davida Hockney'a

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:00
W audycji "Jest taki obraz" omówiliśmy dzieło "Pan i pani Clark i Percy" Davida Hockneya, które jest zapisem codzienności swingującego, nowoczesnego Londynu.
Audio
  • Stosunki małżeńskie na obrazie Davida Hockney'a (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Mr and Mrs Clark and Percy
Obraz "Mr and Mrs Clark and Percy"Foto: PAP/ANDY RAIN

Ossi i Celia Clark pozują w swym modnym mieszkaniu w Natting Hill. Są świeżo po ślubie, spodziewają się dziecka, ale nie jest to przedstawienie małżeńskiej idylli. Hockney długo pracował nad portretem państwa Clark, przyznał, że chciał w nim uchwycić relacje pomiędzy parą. Ten zamiar niezwykle mu się udał, przeczuł przyszłość pary i nadchodzące rozstanie, do którego ostatecznie doszło trzy lata po powstaniu portretu, w 1974 roku.

Byli młodzi, piękni, utalentowani i popularni w środowisku swingującego Londynu lat sześćdziesiątych. Ossie Clark projektował ubrania, a Celia Birtwell tkaniny. Pracowali razem. Odnieśli sukces w niezwykle gorącym okresie, w którym Londyn był stolicą światowej mody. Ossie był zwany królem King’s Road, ulicy słynnych butików. Projektował kostiumy sceniczne dla Micka Jaggera, Beatlesów, Lizy Minnelli, to on wprowadził modę na kurtki z wężowej skóry i "pochody" modelek na pokazach. David Hockney znakomicie znał tę parę i przyjaźnił się zarówno z Celią, jak i Ossiem.

Obraz jest wyrafinowany pod każdym względem. Malarskim subtelnościom w oddawaniu materii (spójrzmy na stopę Ossiego zatopioną we włosach dywanu, czy na błysk rozświetlonej krawędzi fotela) towarzyszy wnikliwa analiza tego, co dzieje się w wewnętrznym świecie bohaterów, jak też pomiędzy nimi. Bez wątpienia w piętnastowiecznym przedstawieniu Małżeństwa Arnolfinich Jana van Eycka można dostrzec znacznie więcej czułości. Odpowiednikiem psa symbolizującego wierność małżeńską z obrazu van Eycka jest u Hockney’a kot, przywołujący zmysłowość, niewierność i zazdrość. Ulubienica Ossiego, Blanche, siedzi na jego kolanach czujna i w każdej chwili gotowa do skoku.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 11.00 

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alegoria przemijającego świata pędzla Williama Turnera

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:31
W audycji mówiliśmy o ulubionym obrazie Brytyjczyków według plebiscytu rozpisanego przez BBC Radio 4'Today w 2005 roku - "Ostatniej drodze Temeraire'a". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz Rembrandta, którego tytuł jest całkowicie przypadkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 14:52
Obraz pokryty patyną i starymi werniksami zdawał się być nokturnem lub sceną wieczorną. Dopiero w 1975 r., gdy Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno i mocno je zniszczył, przeprowadzono konserwację i odsłonięto oryginalną, jaśniejszą tonację malowidła.
rozwiń zwiń