REKLAMA

Piekielny kolor van Gogha

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 14:25
Siedem wersji "Słoneczników" namalowanych przez van Gogha pomiędzy 1888 a 89 rokiem pozornie niczym się między sobą nie różni...
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o historii "Słoneczników" Vincenta van Gogha (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Słoneczniki Vincenta van Gogha
Fragment obrazu "Słoneczniki" Vincenta van GoghaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Ten sam kadr, kompozycja, ściana, wazon i kwiaty. Powodem namalowania tak licznych wersji było poszukiwanie najsilniej oddziałujących połączeń kolorów. Polem poszukiwań było zestawienie tła z żółtymi kwiatami. Najpierw powstały obrazy na turkusowym, ciemnobłękitnym i jasnobłękitnym tle, a na końcu na żółtym. Żółty to ulubiony kolor van Gogha, kluczowy w jego późnych obrazach. Malował nim łany zbóż, ale też niebo, siewców, kosiarzy i kwiaty.

Barwy wyrażały emocje i miały wywoływać określone nastroje u widzów. Żółty to piekielny kolor, mawiał van Gogh. Jego "piekielność" polega na trudności w zestawianiu go z innymi barwami, ale też na niezmiernie silnym wyrazie. Słoneczniki na żółtym tle to kwintesencja słońca i energii, siły, radości, wreszcie szczęścia.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 11.00 

"Słoneczniki" Vincenta van Gogha "Słoneczniki" Vincenta van Gogha

bch/pg

Czytaj także

Alegoria przemijającego świata pędzla Williama Turnera

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:31
W audycji mówiliśmy o ulubionym obrazie Brytyjczyków według plebiscytu rozpisanego przez BBC Radio 4'Today w 2005 roku - "Ostatniej drodze Temeraire'a". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz Rembrandta, którego tytuł jest całkowicie przypadkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 14:52
Obraz pokryty patyną i starymi werniksami zdawał się być nokturnem lub sceną wieczorną. Dopiero w 1975 r., gdy Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno i mocno je zniszczył, przeprowadzono konserwację i odsłonięto oryginalną, jaśniejszą tonację malowidła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stosunki małżeńskie na obrazie Davida Hockney'a

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:00
W audycji "Jest taki obraz" omówiliśmy dzieło "Pan i pani Clark i Percy" Davida Hockneya, które jest zapisem codzienności swingującego, nowoczesnego Londynu.
rozwiń zwiń