Hendrik Goltzius i jego głodna, spragniona Wenus

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 20:00
W filmie Petera Greenawaya "Goltzius and the Pelican Company" niderlandzki artysta Hendrik Goltzius szuka środków na sfinansowanie druku ilustrowanej, erotycznej wersji Starego Testamentu i ubiega się o wsparcie u margrabiego Alzacji.
Jest taki obraz - audycja Michała Montowskiego z udziałem doktor Grażyny Bastek
"Jest taki obraz" - audycja Michała Montowskiego z udziałem doktor Grażyny BastekFoto: shutterstock

W rzeczywistości Hendrik Goltzius miał znacznie potężniejszych protektorów. Jednym z nich był cesarz Rudolf II, dla którego artysta tworzył obrazy, rysunki i ryciny o wyraźnie erotycznym, a nawet pornograficznym charakterze. Motywem, który często wracał w twórczości Goltziusa, była ilustracja popularnego, zaczerpniętego z "Eunucha" Terencjusza, przysłowia: Sine Cerere et Libero (Baccho) friget Venus. W dosłownym tłumaczeniu brzmi ono: "Bez Cerery i Libero (Bachusa) marznie Wenus". Istnieje polska wersja tego przysłowia – "Marna miłość o głodzie".

Przysłowie to stało się pretekstem do licznych zmysłowych przedstawień nagiej Wenus, którą jedzeniem i piciem budzą bóstwa płodów i wina, czyli Cerera i Bachus.

Obraz Goltziusa jest kunsztownym, wyrafinowanym dziełem – malowidłem naśladującym rycinę. W sam raz dla wybrednego i szukającego różnorodnych wrażeń kolekcjonera.


Posłuchaj
15:00 2022_01_09 14_44_36_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Hendrik Goltzius - "Sine Cerere et Libero friget Venus", ok. 1600-1603, Philadelphia Museum of Art (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

"Jest taki obraz" to audycja Michała Montowskiego z udziałem doktor Grażyny Bastek. Znana historyk sztuki wprowadza nas w tajniki swojej dyscypliny, przedstawiając znane dzieła sztuki - okoliczności ich powstania, tajemnice warsztatowe autorów i często niejednoznaczne interpretacje.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 9.01.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Surowy autoportret. Jan van Eyck

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 14:45
Patrzy na nas Jan van Eyck. Jest poważny, a nawet surowy, elegancko ubrany. Podkreśla swój wysoki, dworski status, ale też chwali się umiejętnościami malarskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Willem Claesz Heda "Martwa natura". Luksus i marność

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 15:30
Obraz, któremu przyglądaliśmy się w audycji, to jedna z największych i najokazalszych martwych natur Willema Claesza Hedy. Należy do typu nazywanego "luksusowe śniadanie" lub "wytworny bankiet". Nazwy te odnoszą się do przedstawionych na obrazach naczyń i dań, które były wyjątkowe i bardzo kosztowne.
rozwiń zwiń