"Święto św. Mikołaja". Jan Steen z talentem komika i gawędziarza

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 16:47
W swym obrazie "Święto św. Mikołaja" Jan Steen ukazał ranek 6 grudnia, podczas którego rodzina odkrywa prezenty.
Obraz Święto św. Mikołaja Jana Steena znajduje się w zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie
Obraz "Święto św. Mikołaja" Jana Steena znajduje się w zbiorach Rijksmuseum w AmsterdamieFoto: Universal Images Group/Forum

Posłuchaj
14:54 2021_12_05 14_45_01_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Jan Steen, "Święto św. Mikołaja", ok. 1665-68, Rijksmuseum, Amsterdam (Jest taki obraz/Dwójka)

 

Dzień św. Mikołaja, pełen oczekiwań zarówno dzisiaj, jak i w XVII-wiecznej Holandii. W wigilię swego święta Mikołaj (zwany w Niderlandach Sinterklaas) wraz ze swym pomocnikiem Piotrusiem przemierzali dachy, a Piotruś wrzucał przez komin prezenty. Nieźle się przy tym brudził, stąd jego przydomek Czarny Piotruś. Na podarki czekały ustawione przed kominkiem buty. Następnego dnia rano na każdego czekała niespodzianka. 

Jan Steen przedstawia Mikołajki w XVII-wiecznej Holandii

Na obrazie Jana Steena złotowłosa dziewczynka została obficie obdarowana, dostała lalkę, która przedstawia Jana Chrzciciela z krzyżem, a na ramieniu ma wiaderko pełne smakołyków. Jej brat otrzymał kij i piłkę do hokeja. Całkiem nieźle, jest zadowolony i wyśmiewa się ze starszego chłopca, któremu przypadły brzozowe witki – ostrzeżenie dla niegrzecznych dzieci. Babcia ma jednak dla niego lepszy prezent, który ukryła za zasłoną łóżka. Pozostałe dzieciaki wpatrują się w komin w oczekiwaniu na kolejne niespodzianki.

Wokół bohaterów pełno smakołyków – orzechy, cukierki, wypieki, owoce. Najokazalszy z wypieków to duivekater, wielki placek z białej mąki wypiekany również na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Jan Steen z talentem komika i gawędziarza przedstawił różnorodne reakcje dzieci i zadowolenie dorosłych; miły, rodzinny poranek zimowego dnia, który zaczął się od prezentów, a skończy pałaszowaniem smakołyków.

Jan Steen, "Święto św. Mikołaja", ok. 1665-68, Rijksmuseum, Amsterdam

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 5.12.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Gerard Dou. 6 guldenów za godzinę malowania

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
– Ceny swoich obrazów ustalał w zależności od czasu pracy – mówiła dr Bożena Fabiani o barokowym malarzu Gerardzie Dou, twórcy tzw. szkoły lejdejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roześmiany malarz na chwilę przed śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:01
W audycji "Jest taki obraz" mówiliśmy o płótnie "Zeuksis malujący starą kobietę" pędzla barokowego artysty Aerta de Geldera.
rozwiń zwiń