REKLAMA

Paolo Veronese, "Uczta w domu Leviego". Chrystus wśród błaznów, psów i pijaków

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 13:12
Na obrazie postać Chrystusa, chociaż jest umieszczona centralnie, pod środkową arkadą olbrzymiej loggi, ginie w tłumie. Oprócz apostołów do stołu zasiadło wielu innych gości…
Paolo Veronese, Uczta w domu Leviego, płótno, 560 x 1390 cm, 1573
Paolo Veronese, "Uczta w domu Leviego", płótno, 560 x 1390 cm, 1573Foto: Museo dell’Accademia w Wenecji

W 1571 roku w refektarzu dominikanów przy Santi Giovanni e Paolo w Wenecji spłonęła "Ostatnia wieczerza" Tycjana. Sceny z przedstawieniem ostatniego posiłku Chrystusa z apostołami były często umieszczane w refektarzach instytucji religijnych - zakonnicy spożywający posiłki mogli podda osobistej refleksji nowotestamentowe wydarzenie. Zgodnie z Ewangeliami, ostatnia wieczerza nastąpiła tuż przed aresztowaniem i ukrzyżowaniem. Padły wówczas prorocze słowa Chrystusa o zdradzie jednego z uczniów. Malowidła ilustrowały Ewangelię, ale odnosiły się również do ustanowienia sakramentu Eucharystii.

Po zniszczeniu dzieła Tycjana, namalowanie kolejnej ostatniej wieczerzy, weneccy dominikanie zlecili modnemu wówczas w mieście malarzowi Paolowi Caliariemu, zwanemu Veronese. Artysta zasłynął już kilkoma wielkoformatowymi kompozycjami.

Sukces "Uczty w domu Lewiego" do refektarza benedyktynów na San Giorgio Maggiore sprawił, że kolejne wspólnoty monastyczne zamawiały u niego pełne rozmachu, znakomicie zakomponowane, monumentalne malowidła.
W obrazie dla dominikanów Veronese, w przeciwieństwie do innych renesansowych malarzy, nie skupił się na oddaniu religijnego przesłania ostatniego posiłku Chrystusa z uczniami. Malowidło sprawia wrażenie tłumnie wypełnionej sceny teatralnej ze znakomitą, iluzjonistyczną, otwierającą się w głąb dekoracją.

Postać Chrystusa, chociaż jest umieszczona centralnie, pod środkową arkadą olbrzymiej loggi, ginie w tłumie. Oprócz apostołów do stołu zasiadło wielu innych gości, a wokół kręcą się błaźni, psy, koty, pijacy i niemieccy lancknechci…

Umieszczenie tych postaci ściągnęło Paola Veronese przed sąd inkwizycji. Ale czyż wielki obraz nie wymaga dużej ilości postaci? – tłumaczył się malarz. Czy w domu bogatego gospodarza nie pije się i nie je dużo? Sąd nakazał przemalowanie kompozycji, stanęło jednak na tym, że malarz zmienił tytuł. Ostatnia wieczerza stała się "Ucztą w domu Lewiego".


Posłuchaj
14:56 2022_07_31 14_44_56_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Paolo Veronese, "Uczta w domu Leviego", płótno, 560 x 1390 cm, 1573, Museo dell’Accademia w Wenecji (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 31.07.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Jeden van Gogh więcej. Sensacyjne odkrycie w Szkocji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 18:23
- Przez dekady był sekretem. Teraz kuratorom Szkockiej Galerii Narodowej udało się odnaleźć zagubiony autoportret Vincenta van Gogha - donosił w "Wybieram Dwójkę" Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikifor Krynicki - artyzm, pasja i tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 18:20
- Cerkiew była miejscem najświętszym dla Nikifora, tam mógł jak inni gospodarze łemkowscy wchodzić na równi z ludźmi, od których na co dzień czuł się odepchnięty - mówił w Dwójce Zbigniew Wolanin, kierownik Muzeum Nikifora w Krynicy, autor wstępu do albumu "Nikifor. Malarstwo".
rozwiń zwiń