Hendrick Goltzius i ilustracja powiedzenia "Marna miłość o głodzie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 15:10
Przedstawieniem, które często wracało w twórczości Goltziusa i realizowane było w różnych mediach, była ilustracja popularnego, a zaczerpniętego z "Eunucha" Terencjusza przysłowia: "Sine Cerere et Libero (Baccho) friget Venus". W dosłownym tłumaczeniu brzmi ono: "Bez Cerery i Libero (Bachusa) marznie Wenus", aczkolwiek istnieje polska wersja tego przysłowia – "Marna miłość o głodzie".
Hendrick Goltzius Sine Cerere et Libero friget Venus
Hendrick Goltzius "Sine Cerere et Libero friget Venus"Foto: philamuseum.org/

W filmie Petera Greenawaya "Goltzius and the Pelican Company" niderlandzki artysta Hendrick Goltzius szuka środków na sfinansowanie druku ilustrowanej, erotycznej wersji Starego Testamentu i ubiega się o wsparcie u margrabiego Alzacji. W rzeczywistości Hendrick Goltzius miał znacznie potężniejszych protektorów. Jednym z nich był cesarz Rudolf II, dla którego artysta tworzył obrazy, rysunki i ryciny o wyraźnie erotycznym, a nawet pornograficznym charakterze.

Przedstawieniem, które często wracało w twórczości Goltziusa i realizowane było w różnych mediach (również dla Rudolfa II), była ilustracja popularnego, a zaczerpniętego z "Eunucha" Terencjusza przysłowia: "Sine Cerere et Libero (Baccho) friget Venus". W dosłownym tłumaczeniu brzmi ono: "Bez Cerery i Libero (Bachusa) marznie Wenus", aczkolwiek istnieje polska wersja tego przysłowia – "Marna miłość o głodzie".

Przedstawienie to stało się pretekstem do licznych zmysłowych przedstawień nagiej Wenus, którą budzą winem i jedzeniem bóstwa płodów i trunków, czyli Cerera i Bachus. Obraz, o którym mówiliśmy w audycji, zaleca się jeszcze jednym - jest kunsztownym, wyrafinowanym dziełem, malowidłem naśladującym rycinę. W sam raz dla wybrednego i szukającego różnorodnych wrażeń kolekcjonera.


Posłuchaj
14:59 2022_09_11 14_44_54_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Hendrick Goltzius "Sine Cerere et Libero friget Venus" (Jest taki obraz/Dwójka) 

Hendrick Goltzius, "Sine Cerere et Libero friget Venus", ok. 1600-1603, Philadelphia Museum of Art

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

"Portret w półcieniach". Jentys-Borelowska: zainspirował mnie Młodicki, nie Grottger

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 22:00
-  Grottger to była moja miłość od dzieciństwa, co zaznaczyłam w mottcie, ale właściwie zafascynował mnie Młodicki; ten malarz mniejszego talentu, ale jednak prawdziwie utalentowany, skromny bardzo człowiek i przedobry - mówiła w Dwójce Maria Jentys-Borelowska, autorka powieści "Portret w półcieniach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auguste Renoir i przemalowane "Parasolki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 15:00
To przełomowy obraz w twórczości Auguste'a Renoira. Malarz zaczął go malować ok. 1881 roku, po czym przemalował po kilkuletniej przerwie w 1886 r. Podczas tych pięciu lat podróżował m.in. do Ameryki Północnej i Włoch, gdzie studiował dawnych mistrzów. 
rozwiń zwiń