X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co kryje "Skrzynka" van Hoogstratena

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:30
– Ten obraz powstaje tylko dzięki właściwościom fizjologii naszego oka i pewnym zniekształceniom perspektywicznym, które zastosował malarz wewnątrz tej skrzynki – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie holenderskiego malarza Samuela van Hoogstratena.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiadała o obrazie "Skrzynka" holenderskiego malarza Samuela van Hoogstratena (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment autoportretu Samuela van Hoogstratena
Fragment autoportretu Samuela van HoogstratenaFoto: Wikipedia domena publiczna

Samuel van Hoogstraten lub Hoogstraeten (1627-1678) był holenderskim malarzem i grafikiem okresu baroku, uczniem Rembrandta. W 1651 roku przeniósł się do Wiednia, w 1653 wyjechał do Rzymu. Po pobycie w Londynie (w latach 1662-66) osiadł w Holandii. Obraz Samuela van Hoogstratena to dzieło ze zbiorów National Gallery of London. "Skrzynka" jest majstersztykiem malarza-iluzjonisty.

Hoogstraten malował sceny rodzajowe, portrety, martwe natury typu trompe l’oeil. Tworzył grafiki, eksperymentował z narzędziami optycznymi, konstruował zabawki optyczne (perspektywiczne pudełka) i pisał traktaty o sztuce. Jego skrzynka jest majstersztykiem malarza-iluzjonisty. Przykładając oko do otworu, widzimy wnętrze domu i obecne w nim postaci. Obraz składa się w głowie patrzącego...

Audycję z udziałem dr Grażyny Bastek przygotował Michał Montowski.

***
Omawiany obraz można zobaczyć na stronie The National Gallery of London

Zobacz więcej na temat: malarstwo holenderskie SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nadwiślańskie Rosz ha-Szana

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 10:01
W kolejnej odsłonie Dwójkowego cyklu "Jest taki obraz" Grażyna Bastek opowiedziała o obrazie Aleksandra Gierymskiego (1850-1901) "Święto trąbek" (1884).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"I ja żyłem w Arkadii..."

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o dziele Guercina "Et in Arcadia ego". Wystawę prac włoskiego malarza "Guercino. Triumf baroku" można zobaczyć do 2 lutego 2014 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń