Nadwiślańskie Rosz ha-Szana

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 10:01
W kolejnej odsłonie Dwójkowego cyklu "Jest taki obraz" Grażyna Bastek opowiedziała o obrazie Aleksandra Gierymskiego (1850-1901) "Święto trąbek" (1884).
Audio
  • O obrazie Aleksandra Gierymskiego "Święto trąbek" rozmawiali Grażyna Bastek i Michał Montowski (Dwójka/Jest taki obraz)
Święto Trąbek Aleksandra Gierymskiego (fragment)
"Święto Trąbek" Aleksandra Gierymskiego (fragment)Foto: domena publiczna/wikipedia

Obraz należy do serii dzieł Aleksandra Gierymskiego ukazujących codzienne życie najuboższych dzielnic Warszawy - Starego Miasta, Powiśla i Solca. Ale czy rzeczywiście artysta w realistyczny sposób przedstawił żydowski obrzęd symbolicznego oczyszczenia z grzechów, związany z rytuałem judaistycznego święta Rosz ha-Szana (popularnie zwanego Świętem Trąbek)? – Jeżeli przeanalizujemy przedstawioną sytuację, to już możemy mieć wątpliwości czy rzeczywiście Gierymski był nad Wisłą i widział właśnie takie wydarzenie – podkreślała Grażyna Bastek. Michał Montowski stwierdził, że w dzisiejszych czasach mamy tendencje do postrzegania obrazów w kategoriach realistycznych, fotograficznych – To błąd w przypadku Aleksandra Gierymskiego i artystów tego czasu – stwierdziła.

Mosty inspirowały Gierymskiego, prawie na każdym z jego warszawskich obrazów można je zobaczyć. – W tym obrazie też to mamy, zderzenie starego świata z nową cywilizacją techniczną. Wydaje się nam, że ten obraz jest pełen ciszy i skupienia – chasydzi modlą się nad Wisłą, woda stoi, ale gdy przyjrzymy się bliżej temu buchającemu parą parowozowi, możemy wyobrazić sobie jaki dźwięk roznosił się nad Wisłą. Zresztą w pierwszym obrazie, jaki Gierymski namalował po przyjeździe do Warszawy, "Pomarańczarce", malowidle też z żydowskim motywem, znajduje się barierka mostu Kierbedzia, w "Piaskarzach" również jest ten sam most. Gierymskiego naprawdę musiał fascynować świat wschodzącej cywilizacji – opowiadała Grażyna Bastek.

"Święto Trąbek" Aleksandra Gierymskiego jest bliskie dziełu jego starszego brata Maksymiliana, który scenę modlitwy Żydów nad brzegiem Wisły o zmierzchu namalował w 1871 roku, umiejscawiając ją na Solcu. Obraz ten zainspirował jegoi młodszego brata, Aleksandra.

Audycję przygotował Michał Montowski i Grażyna Bastek (29 września)

Aleksander
Aleksander Gierymski "Święto trąbek", Wikipedia Domena Publiczna


Czytaj także

Albrecht Dürer: miał się za Zbawiciela?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 10:00
- Postać patrzy wprost na widza; to rzadkie w portretach malarzy - mówi historyk sztuki, Grażyna Bastek. Przyjrzeliśmy się autoportretom niemieckiego geniusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 13:30
- Wydaje się, że tylko architektura i fundator obrazu Federiko da Montefelto są prawdziwi. Madonna z Dzieciątkiem, święci i aniołowie to zaś zjawy - oceniała obraz krytyk sztuki dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Matejko, czyli 160 centymetrów geniuszu odrzuconego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 15:45
Najbardziej znany artysta malarz w dziejach polskiej kultury, profesor krakowskiej Akademii Sztuk, nagradzany na wystawach paryskich za swoje akademickie płótna ukazujące wielkie tematy historyczne... nie znalazł naśladowców wśród własnych uczniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Staruszka, która spędza sen z powiek... historykom sztuki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 23:00
"Staruszka" to obraz tak niezwykły, że niektórzy badacze posuwają się do negowania autorstwa Giorgione.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarski portret... kościoła

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o obrazie Pietera Jansza Saenredama znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żydowska narzeczona" czy ukochany syn Rembrandta?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:20
A może dzieło holenderskiego mistrza to fantazja na temat jednej ze słynnych biblijnych par? Na gawędę dr Grażyny Bastek o niejednoznacznym obrazie Rembrandta zaprasza Michał Montowski.
rozwiń zwiń