REKLAMA

"Las Meninas". Zagadkowy obraz Velázqueza

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 12:00
- Tajemnica tego obrazu jest znacznie głębsza niż rozpoznanie postaci, które się na nim znajdują. To dzieło jest tak fenomenalne, że żadna z jego interpretacji nie wyjaśnia do końca tej tajemnicy – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • W zwierciadle mistrza Velázqueza (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Diego Velzqueza Las Meninas
Fragment obrazu Diego Velázqueza "Las Meninas"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Mona_Lisa1200.jpg
Kim była bohaterka najsłynniejszego obrazu świata?

Kolejną audycję "Jest taki obraz" poświęciliśmy obrazowi Diego Velázqueza "Las Meninas". -Wszystkie występujące na nim postaci zostały zidentyfikowane. Już w 1724 roku Antonio Palomino je wymienił i tu nie mamy zagadek. Zagadką jest natomiast, co ten obraz przedstawia i dla kogo został namalowany - stwierdziła dr Bastek.

Popularne interpretacje wyjaśniają sytuację ukazaną w obrazie na różne sposoby: oto Velázquez maluje portret infantki Małgorzaty, a pozowanie przerywa na chwilę wejście do pracowni rodziców księżniczki. Inna interpretacja zakłada, że malarz pracuje nad portretem pary królewskiej, a to infantka ze swym licznym dworem bawi w warsztacie malarza. A może Velázquez "udaje", że maluje królewską parę,  w istocie zaś na wielkim płótnie powstaje obraz, na który właśnie patrzymy, czyli – "Las Meninas".

Velázquez namalował bowiem siebie, swą pracownię i znajdujących się w niej gości za pomocą lustra. Zapewne przewidział, że  widzowie, stojący na wprost "Las Meninas", zajmą miejsce zwierciadła. Ten fortel wyjątkowego znaczenia nabierał jednak tylko w jednej sytuacji – gdy przed obrazem stał Filip IV. Król widział wnętrze swego pałacu, swą córkę, dwór i malarza, widział też siebie i małżonkę.

Jaką rolę w interpretacji dzieła odgrywają widoczne na nim, wiszące na ścianie obrazy? Czy przed Velázquezem był jakiś artysta, który w podobny sposób wykorzystał lustro podczas malowania obrazu? Jakie płótno mogło zainspirować Diego Velázqueza? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 4.03.2018

Godzina emisji: 11.00

mko/bch

Czytaj także

Dziewczyna i kruk. Gauguin pod wpływem wiersza Poego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:19
- "Nevermore" to refren z oryginalnego poematu Poego, który był niezmiernie popularny we Francji. Obraz Gauguina nie jest jednak zwykłą ilustracją do tego wiersza - mówiła o obrazie "Nevermore" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"On nie pasuje do zwyczajnej opowieści o polskim malarstwie XIX w."

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 12:00
Z jednej strony malarz romantyk, z drugiej urzędnik państwowy i zarządca majątków. Kim był Piotr Michałowski? Czym wyróżniały się jego prace?
rozwiń zwiń