"Amor zwycięski". Uwaga, bo nie wiadomo, po którą strzałę sięgnie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 15:00
To był najwspanialszy obraz w kolekcji markiza Vincenza Giustinianiego. Najprawdopodobniej, za radą niemieckiego znawcy i teoretyka sztuki Joachima Sandrarta, na co dzień malowidło zasłaniała kotara. Chowano je nie tylko dla ochrony przed światłem słonecznym i kurzem. Obraz Caravaggia stanowił klejnot kolekcji pokazywany jedynie specjalnym gościom. Być może był ukryty, aby nie przyćmiewać innych dzieł swoją wyjątkowością. Cóż zatem niezwykłego zasłaniała zielona kotara?
Obraz Amor zwycięski Caravaggia na wystawie w Berlinie
Obraz "Amor zwycięski" Caravaggia na wystawie w BerlinieFoto: Tobias Kleinschmidt/PAP/DPA

Amor – figlarny chłopiec, zaróżowiony z rozbawienia, zsuwa się z niewielkiego podwyższenia. Jest ładny, ale zęby ma krzywe, a paznokcie niedomyte. Wokół niego leżą porozrzucane przedmioty odpowiadające różnorodnej ziemskiej działalności – korona, berło i zbroja; nuty i instrumenty muzyczne; pióro i manuskrypt; przyrządy geometryczne, a zatem symbole władzy, sztuki, nauki i wytwornych przyjemności. Jest też więdnąca róża, zapewne po to, aby przypomnieć o przemijaniu wszystkich ziemskich dóbr, piękna i życia. Rozbawiony dzieciak, chociaż wydaje się krnąbrny, niczego jednak nie niszczy, raczej panuje nad wszystkim – amor vincit omnia (miłość zwycięża wszystko).

Amor spada, bo wysunął mu się spod pupy ziemski glob. Czy to go tak rozbawiło? A może planuje jakąś psotę? W prawej ręce trzyma dwie strzały, różniące się kolorami lotek. Będzie nimi strzelał i to najpewniej na oślep. W kogo? W każdego, kto stanie przed obrazem. Ugodzenie jedną ze strzał wiąże się z miłością szczęśliwą, a cios drugiej z nieszczęśliwą. Nawet sam Amor nie wie, co się komu przytrafi. W prawej ręce amorek dzierży strzały, a co z lewą? Sięga nią po łuk, czy raczej drapie się po… plecach?


Posłuchaj
14:47 2022_10_02 14_45_17_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Caravaggio "Amor zwycięski" (Jest taki obraz/Dwójka) 

Michelangelo Merisi, zwany Caravaggio, "Amor zwycięski", ok. 1601-1602, płótno, 156 x 113 cm, Gemäldegalerie, Berlin

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 2.10.2022

Godzina emisji: 14.45

pg

Czytaj także

"Caravaggio ukazuje nam dramat Narcyza"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:00
- Uczestniczymy w dramacie Narcyza, który lewą rękę zanurza w wodzie, jakby chciał dotknąć własnego wizerunku. Caravaggio podkreśla to, umiejętnie operując światłocieniem, ubrał bohatera w białą koszulę z obszernymi rękawami i kamizelkę, na której powierzchni dostrzegamy kwiaty, to zapowiedź jego przyszłego losu - mówił na antenie Dwójki Artur Badach, kurator wystawy obrazu "Narcyz przy źródle" na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawid z głową Goliata". Ekspiacja Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 15:29
"Dawid z głową Goliata" powstał w 1609, może 1610 roku, gdy Caravaggio był wyjętym spod prawa zabójcą i uciekinierem. Kilka lat wcześniej – 28 maja 1606 roku – zabił w Rzymie człowieka, po czym uciekł z miasta.
rozwiń zwiń