"Wszyscy się pytali, jak to jest być córką Gałczyńskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 19:21
- Zawsze mówiłam, że nie ma w tym żadnej mojej zasługi - podkreślała Kira Gałczyńska, wspominając swoje życie jako "córki tego słynnego poety".
Audio
  • "Wszyscy się pytali, jak to jest być córką Gałczyńskiego" (Wolna sobota/Dwójka)
Kira Gałczyńska jest autorka kilkunastu dzieł biograficznych poświęconych głównie jej ojcu - Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu
Kira Gałczyńska jest autorka kilkunastu dzieł biograficznych poświęconych głównie jej ojcu - Konstantemu Ildefonsowi GałczyńskiemuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Punktem wyjścia rozmowy z Kirą Gałczyńską była jej nowo wydana książka "Przesiane przez pamięć. Nie gaście tej lampy przy drzwiach". - Nie używajmy słowa misja, bo to jest słowo, któremu nie potrafię sprostać - mówiła rozmówczyni Jerzego Kisielewskiego, pytana o swoją pracę "przywracania pamięci", "ocalania od zapomnienia". - Wobec wielu ludzi mam pewien dług, który chcę spłacać, przypominając o nich. Bo to dziś niepamiętani zupełnie ludzie, których twórczość gdzieś utonęła w otaczającym nas zgiełku - tłumaczyła.

Jacy zatem ludzie zaludniają karty najnowszej książki Kiry Gałczyńskiej? Skąd się wzięła wrażliwość muzyczna jej ojca? W rozmowie również wspomnienia o trudnych latach tużpowojennych i Konstantym, który "rok wojował ze sobą", czy wracać do Polski…

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Kira Gałczyńska (dziennikarka i pisarka)

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 16.00

jp/kk

Czytaj także

Jak Gałczyński nie został aktorem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 11:00
- Gałczyński próbował uczyć się aktorstwa, ale nie nadawał się do tego, ponieważ był zbyt prawdziwy. Był za bardzo poetą, żeby być aktorem - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki "Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kira Gałczyńska: bez mamy ojciec żyłby krócej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:00
– Uważam, że wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama. Wspieranie go było dla niej obowiązkiem – mówiła córka Konstantego i Natalii Gałczyńskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśniczówka Pranie. Mazurski gabinet Gałczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 10:00
- Artysta przyjechał tu w 1950 roku. Gdy wszedł po schodach z drewnianych bali i zobaczył ten wspaniały budynek, momentalnie się w nim zakochał – podkreślił eseista i poeta Wojciech Kass, opowiadając o miejscu, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
rozwiń zwiń