X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kultura Pomaga – w tym roku dzieciom z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 17:40
W tym roku Dwójkową akcją charytatywną "Kultura pomaga" będziemy wspierać budowę pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej. Zachęcamy do wpłacania pieniędzy na potrzeby Centrum, a także do uczestnictwa w aukcji internetowej i - 1 czerwca - w licytacji na antenie. 
Audio
  • Kultura Pomaga – w tym roku dzieciom z autyzmem (Wybieram Dwójkę)
Dogoterapia dla dzieci ze spektrum autyzmu
Dogoterapia dla dzieci ze spektrum autyzmuFoto: Stowarzyszenie "Wspólny Świat"

DPS Broniszewice 1200.jpg
"Kultura Pomaga" 2016. Zebraliśmy ponad 61 tys. zł!

Stworzyć ośrodek, który - jako pierwszy w kraju - zapewni kompleksową opiekę osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu niezależnie od ich wieku to cel Stowarzyszenia "Wspólny Świat" z Białej Podlaskiej. Aby go osiągnąć, potrzebne jest Państwa wsparcie, bowiem koszt budowy szacowany jest łącznie na 20 milionów zł.

Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom z Autyzmem oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny świat" powstało w 2007 roku z inicjatywy Anny Chwałek, która postanowiła zaangażować rodziców dzieci autystycznych w stworzenie profesjonalnego ośrodka terapeutycznego dla dzieci z regionu Białej Podlaskiej.

Puszczanie blaonów - dzień autyzmu 2017.JPG
Odwiedź stronę akcji "Kultura Pomaga" 2017

 Stowarzyszenie traktuję jako "duże dziecko" – mówiła Anna Chwałek. – Inspiracją był mój syn Kuba, u którego 16 lat temu wykryto autyzm. Obecnie oferta skierowana do małych dzieci z autyzmem jest o wiele szersza niż wtedy, choć nadal odbiegamy od światowych standardów. Ale gdy w 2001 roku zauważyłam pierwsze niepokojące obawy u swojego dziecka, nie miałam do kogo się zwrócić. Przez długi czas lekarze, do których trafiałam, uspokajali mnie bądź bagatelizowali moje obawy. Z drugiej strony - sama nie wiedziałam, jakie zachowania powinny być dla mnie niepokojące – dodała.

Dopiero po roku wędrówki po różnych specjalistach padło podejrzenie, że Kuba może mieć autyzm. – Po usłyszeniu diagnozy przez kilka minut czułam ulgę – opowiadała Anna Chwałek. – Nareszcie wiedziałam, jak nazywa się problem, z którym musimy się zmierzyć. Zaczęłam wertować literaturę na ten temat. Chciałam jak najszybciej znaleźć pomoc dla mojego dziecka – wspominała. 

Okazało się jednak, że w Białej Podlaskiej brakuje specjalistów, którzy mogliby prowadzić terapię Kuby. Wielką trudnością było na przykład znalezienie logopedy, który miałby umiejętności i doświadczenie niezbędne do pracy z autystycznym dzieckiem. Wsparciem były konsultacje i szkolenia w warszawskiej fundacji Synapsis. – Wtedy wydawało nam się, że złapaliśmy Pana Boga za nogi, bo to fundacja, która z dziećmi autystycznymi robi cuda – powiedziała Anna Chwałek. – Nie spodziewaliśmy się jednak, jak wiele czeka nas pracy: cykliczne spotkania co trzy miesiące, programy stymulacyjne i rozwojowe, powroty do domu i próba pogodzenia pracy zawodowej z codziennym ćwiczeniem z dzieckiem. Dziś, kiedy myślę o tym czasie, zastanawiam się: jak można było tak żyć? Spać po dwie godziny dziennie, pracować, zajmować się domem i zdrowym dzieckiem (Weroniką, zdrową siostrą bliźniaczką Kuby) i ciągle ćwiczyć z synem, wiedząc, że od tego zależy jego przyszłość. Każda chwila, którą miałam dla siebie, wpędzała mnie w poczucie winy – mówiła.


zajęcia szkoła 2017.JPG
Fot. materiały Stowarzyszenia "Wspólny Świat"

Wreszcie Fundacja Synapsis podsunęła Annie Chwałek pomysł na to, by spróbować znaleźć innych rodziców dzieci autystycznych w regionie i założyć fundację lub stowarzyszenie, które zaangażuje terapeutów i umożliwi dzieciom profesjonalną terapię. Tak też się stało - w 2007 roku powstało Stowarzyszenie "Wspólny Świat". Na początku zorganizowało ono ośrodek terapii prowadzące zajęcia, a pół roku później - przedszkole, drugie w Polsce dzieci autystycznych (pierwsze założyła w Warszawie Fundacja Synapsis).

Wraz z rozwojem dzieci pojawiła się potrzeba, by chodziły do szkoły podstawowej - i stowarzyszenie ją założyło. Potem gimnazjum. Dziś z pomocy stowarzyszenia "Wspólny Świat" korzysta blisko 200 dzieci, pomaga im 110 specjalistów. Instytucje z zagranicy stawiają ją za wzór - ośrodek współpracuje z podobnymi w Niort we Francji i w białoruskim Brześciu.

 Barak, w których się mieścimy, jest w złym stanie technicznym – zauważyła Anna Chwałek. – Przecieka dach w korytarzu, przy każdym deszczu zalewane są pomieszczenia. Naprawiamy kolejne usterki, ale remont budynku jest nieopłacalny. Wszystko się tu sypie. Mamy też coraz większy problem ze zmieszczeniem kolejnych podopiecznych, a z każdym rokiem dzieci nam przybywa – dodała.

Jedynym wyjściem, by stowarzyszenie mogło nadal realizować działania adekwatne do potrzeb, jest budowa centrum, które będzie wyjątkowe w skali kraju. – W jednym miejscu będziemy oferowali pomoc od diagnozy i terapii najmłodszych, poprzez wszystkie szczeble edukacji, w tym szkołę przysposabiającą do pracy; będzie środowiskowy dom wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, warsztaty terapii zajęciowej i dom pobytu stałego dla dorosłych osób z autyzmem, które będą potrzebowały ciągłego wsparcia. Oferta skierowana od najmłodszych do najstarszych, w jednym miejscu, przez całe ich życie – mówiła Anna Chwałek.

Fot. materiały Stowarzyszenia "Wspólny Świat" Fot. materiały Stowarzyszenia "Wspólny Świat"

Stowarzyszenie przygotowuje się do inwestycji od początku istnienia. Ze środków, które udało się zebrać, został zakupiony na preferencyjnych warunkach grunt pod inwestycje oraz zostały opracowane plany architektoniczne centrum.


WIZ Centrum Autyzmu 04 big.jpg
Fot. materiały Stowarzyszenia "Wspólny Świat"

Inwestycja jest przewidziana na etapy odpowiadające poszczególnym częściom centrum. W pierwszej będzie znajdował się ośrodek terapii i diagnostyki, na piętrze zaś przedszkole dla dzieci z autyzmem. W drugim budynku powstanie szkoła podstawowa, a w trzecim szkoła przysposabiająca do pracy i dom, w którym zamieszkają dorosłe osoby z autyzmem.

 Złożyliśmy wnioski do konkursu o środki unijne na infrastrukturę społeczną, staramy się o fundusze transgraniczne, ale środki te - nawet jeśli je uzyskamy - nie pokryją w całości budowy – tłumaczyła Anna Chwałek. – Dlatego prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na wkład własny do inwestycji – dodała.

***

Aby włączyć się w Dwójkową akcję charytatywną "Kultura Pomaga" wystarczy:

- nabyć wirtualną cegiełkę na stronie stowarzyszenia: www.wspolnyswiat.org

- dokonać bezpośredniej wpłaty na konto placówki:

Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach „Wspólny Świat”
Nr konta: 77  8025  0007  0026  1052  2000  0010
Bank Spółdzielczy Biała Podlaska ul. Moniuszki 12

W tytule przelewu prosimy wpisać: "Dwójka - Kultura Pomaga"

- wziąć udział w licytacji telefonicznej podczas audycji specjalnej 1 czerwca oraz w aukcjach internetowych (szczegóły wkrótce)

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Anna Chwałek (założycielka Stowarzyszenia "Wspólny Świat")

Data emisji: 9.05.2017

Godzina emisji: 17.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

ps/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dom. Poświęcenie i miłość przeciw cierpieniu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 12:00
Zapraszamy na reportaż Pawła Siwka o Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach, który Dwójka wspiera akcją "Kultura pomaga".
rozwiń zwiń

Czytaj także

28 950 zł dla chłopaków z Broniszewic. Akcja trwa!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 12:00
1 czerwca podczas specjalnej audycji licytowali Państwo wyjątkowe przedmioty podarowane przez artystów i przyjaciół Dwójki. Ale to nie koniec akcji "Kultura pomaga".
rozwiń zwiń