X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płaza: prowincja to świat, gdzie wszystkiego jest mniej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 14:44
- Na prowincji jest mniej ludzi, słów, dźwięków, przez co wszystko jest bardziej wyostrzone. To dobre warunki do przyglądania się relacjom międzyludzkim - mówił pisarz, który w Dwójce opowiadał o swojej nowej książce "Robinson w Bolechowie".
Audio
  • Maciej Płaza o książce "Robinson w Bolechowie" (Wybieram Dwójkę)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/cocoparisienne

płaza bunda kolaż 1200.jpg
"Płaza zaczyna jak Reymont skrzyżowany z McCarthym"

Maciej Płaza wyznał, że pierwowzorem dla tytułowego Bolechowa była prawdziwa wieś Opinogóra. - Urodziłem się w niej i spędziłem tam wczesne dzieciństwo. Opinogórę odwiedziłem po 35-letniej przerwie w poszukiwaniu inspiracji i mnie to miejsce olśniło. Wydawało mi się, że spędziłem w niej poprzednie życie - opowiadał pisarz.

Gość audycji "Wybieram Dwójkę" dodał, że lubi pisać o prowincji, a swoich bohaterów ukazywać na tle wielkiej historii. - To małe dramaty, nieistotne w skali świata, dla jednostek jednak zasadnicze. Taka jest historia hrabiego Bolechowskiego.

Maciej Płaza opowiadał też o tym, czym się różniła praca nad "Robinsonem w Bolechowie" od pracy nad debiutancką, wielokrotnie nagradzaną książką "Skoruń". Pisarz mówił także o amerykańskim malarzu, którego prace zdobią okładki obu jego powieści. Co ciekawe w jedną z nich wplótł wątek z biografii tego artysty.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Maciej Płaza (pisarz)

Data emisji: 5.11.2017

Godzina emisji: 8.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Skoruń". Outsider, który zbiera nagrody

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 20:00
– Jest w tej książce coś, co jest znakiem prawdziwego pisarstwa – mówił o dziele Macieja Płazy prof. Włodzimierz Bolecki, członek kapituły Nagrody Fundacji im. Kościelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Wisła z murów Sandomierza

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 16:00
W cyklu "Wisła polskich pisarzy" rozmawialiśmy o dwóch książkach: "Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego i "Skoruniu" Macieja Płazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płaza zaczyna jak Reymont skrzyżowany z McCarthym"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:00
- Mam przeczucie, że Maciej Płaza napisał tę powieść wcześniej niż "Skorunia", że to jest ten właściwy debiut. Może dobrze, że nie zadebiutował tą powieścią - mówił o książce "Robinson z Bolechowa" krytyk literacki Piotr Kofta.
rozwiń zwiń