Wystawa plenerowa "Powstali 1863-64"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 10:46
"Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? - odpowiedzi na te pytania znajdziemy na multimedialnej, plenerowej wystawie "Powstali 1863–64", zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski.
Plenerową wystawę Powstali 186364 zorganizowało Muzeum Historii Polski
Plenerową wystawę "Powstali 1863–64" zorganizowało Muzeum Historii PolskiFoto: Shutterstock/miwuj

Ekspozycję, która upamiętnia 160. rocznicę Powstania Styczniowego, można oglądać od 10 sierpnia na Cytadeli Warszawskiej.

Jak czytamy w opisie, wystawa składa się z dwóch części: "Pierwsza z nich to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864, przedstawiona na szesnastu stanowiskach: począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę". W drugiej części ekspozycji znajduje się specjalna kopuła, w której zobaczyć można animację prezentującą zagadnienia związane z Powstaniem Styczniowym. "Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji".

O wystawie porozmawialiśmy z jej współkuratorem, Sebastianem Pawliną, historykiem z Muzeum Historii Polski.


Posłuchaj
15:20 _PR2 (mp3) 2024_08_09-16-31-33.mp3 Sebastian Pawlina o wystawie "Powstali 1863–64" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Sebastian Pawlina (współkurator wystawy "Powstali 1863–64")

Data emisji: 9.08.2024

Godz. emisji: 16.30

dz

Czytaj także

Jan Bogusławski bohaterem wystawy. "Wiele jego kultowych obiektów dzisiaj już nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 13:43
- Na kartach historii twórczość Bogusławskiego została w jakiś sposób zapomniana. Tą wystawą próbujemy powrócić do opowiadania o nim - mówiła w "Poranku Dwójki" Weronika Sołtysiak, kuratorka ekspozycji "Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
rozwiń zwiń