X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapomniany mistrz z Neapolu na festiwalu Misteria Paschalia

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 14:07
Zapraszamy na retransmisję koncertu, w programie którego znalazła się muzyka Antonia Noli, tajemniczego twórcy z epoki baroku.
Cappella Neapolitana Ensemble
Cappella Neapolitana EnsembleFoto: materiały prasowe festiwalu Misteria Paschalia

Program:

Antonio Nola Tristes erant Apostoli, Pietro Marchitelli Concerto grosso nr 11 a-moll, Antonio Nola Homo et Angelus, Ecce nunc Benedìcite, Stabat Mater, Sacramento Laudes, Ecce nunc Benedìcite,

wyk. Leslie Visco  – sopran, Anna Zawisza – sopran, Marta Fumagalli – alt, Alessio Tosi – tenor, Giuseppe Naviglio – bas, Cappella Neapolitana, dyr. Antonio Florio

(Koncert Tristes errant Apostoli z festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie, 19.04, Centrum Kongresowe ICE)

***

Na koncert zapraszamy w sobotę (20.04) w godz. 10.00-12.30. Program poprowadzi Maciej Łukasz Gołębiowski.

***

Spośród licznych wielkich mistrzów neapolitańskich wczesnego baroku, czyli początków tak zwanej szkoły neapolitańskiej, Domenico Antonio Nola jest jedną z mniej znanych i bardziej tajemniczych postaci. Wiemy bardzo mało o jego życiu spędzonym w całości Neapolu, gdzie urodził się w 1642 roku. Jego dzieła, które wywarły także wpływ na kolejne pokolenia, są jednak świadectwem jego doskonałych umiejętności. Był uczniem Giovanniego Salvatore w konserwatorium Turchini, do którego wstąpił w wieku 10 lat w 1652 roku, a po 1670 roku pracował jako organista katedry neapolitańskiej; aż do śmierci współpracował z Oratorio dei Girolamini, gdzie kopiował muzykę skomponowaną zarówno przez siebie, jak i przez innych muzyków. W Oratorio, gdzie jego twórczość przechowywana jest do dziś, pozostawił po sobie nie mniej niż 150 manuskryptów (datowanych na lata 1669-1713). W 1987 roku muzykolog Hanns-Berthold Dietz stwierdził, że Nola był jednym z najbardziej wpływowych mistrzów działających w Neapolu w drugiej połowie XVII wieku, a każde wykonanie jego muzyki stanowi potwierdzenie opinii Dietza. Po nagraniu kilku partytur Noli Antonio Florio po raz pierwszy poświęca cały program muzyce sakralnej tego mistrza (w tym jego wybitnej kompozycji Stabat Mater).

materiały prasowe

Zobacz więcej na temat: Misteria Paschalia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Misteria Paschalia. Światowa premiera renesansowego dzieła

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 10:44
"Lamentacje" Wacława z Szamotuł, zrekonstruowane przez lutnistę Marca Lewona, będą miały swoje światowe prawykonanie podczas tegorocznego 15. Festiwalu Misteria Paschalia. - Moim zdaniem to muzykologiczna sensacja. Mam nadzieję, że muzycznie będzie podobnie - mówił w Dwójce Paweł Szczepanik z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Butt: wskrzeszanie muzyki dawnej to droga w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 12:55
- Wydaje mi się, że skończyły nam się pomysły na nową muzykę i dlatego musimy cofnąć się do przeszłości. Wykonawstwo historyczne jest jednym ze sposobów powrotu do korzeni naszej kultury – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
rozwiń zwiń