Mickiewicz u kozaków w "Koczowisku"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 12:00
Polski poeta odwiedzający kozacki obóz sprawia, że Kirkor zaczyna wątpić w sens walki. Nadciąga tragiczny koniec... W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" przypomnimy radiową opowieść autorstwa Tomasza Łubieńskiego, której premiera radiowa miała miejsce w 1998 r.
Juliusz Kossak - Kozacy dońscy
Juliusz Kossak - "Kozacy dońscy"Foto: Wikimedia/CC

"Koczowisko" oparte jest na autentycznym zdarzeniu: wizycie Adama Mickiewicza w Burgas, w kozackiej formacji Sadyka Paszy w październiku 1855 r. Wszystkie postacie występujące w dramacie Łubieńskiego są postaciami historycznymi. Władysław Poniński i Mikołaj Kamieński byli oficerami w pułku Zamoyskiego, Rawski i Kirkor w pułku Sadyka. Nawet tytuł zaczerpnięto z epistolografii tego okresu ("koczowiskiem" nazwał Adampol, polską wieś założoną przez Sadyka w Turcji, Władysław Kościelski w liście do ks. Adama Czartoryskiego).

180 lat z "Panem Tadeuszem". Tydzień specjalny w Dwójce>>>

Ale tu się kończą bezpośrednie związki Łubieńskiego z historią. Biografie kilku postaci przemodelował stosownie do własnej interpretacji dziejów. Tytułowe "Koczowisko" nie jest wsią, ani sielskim obozem kozackim, jakim przedstawiło się Mickiewiczowi historycznemu. Jest to jedno wieczne teraz i wieczne nigdy polskich dziejów, bardziej cmentarz niż wojenny obóz nadziei, napełniony przejmującym poświstem stepowego wiatru potępieńczym wyciem nie znających celu żołnierzy, rozpaczliwym pytaniem: "bić się, czy nie bić?".
Nierozstrzygalne pytania unoszą się nad stepem" Koczowiska" między Wschodem i Zachodem, rozpaczliwa niepewność jest jego jedyną rzeczywistością.- tak pisała o tym dramacie Elżbieta Morawiec.

Tomasz Łubieński  "Koczowisko"

Reżyseria: Henryk Rozen

Realizacja akustyczna: Maria Olszewska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Szczygieł, Henryk Boukołowski, Jacek Jarosz, Marek Frąckowiak, Krzysztof Kołbasiuk, Wojciech Zeidler, Piotr Bajor, Jan Kulczycki, Leopold Matuszczak.

9 lutego (niedziela), godz. 21.30-22.30

mc

Czytaj także

Adam Mickiewicz. Życie romantyka

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 17:55
W związku ze 180. rocznicą ukończenia przez Adama Mickiewicza epopei "Pan Tadeusz" Adam Bauman czytał w Dwójce brawurową biografię Wieszcza, którą napisał amerykański slawista Roman Koropeckyj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

180 lat z "Panem Tadeuszem"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 21:00
Stało się to w nocy 13 na 14 lutego 1834 w Paryżu - Adam Mickiewicz ukończył pisanie swojego poematu. 180. rocznica powstania i pierwszego wydania "Pana Tadeusza" jest doskonałą okazją, by wrócić do tej przedziwnej książki. Dwójka zaprasza na specjalne audycje!
rozwiń zwiń