Krzysztof Globisz jako polski "brudny Harry". Premiera!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 21:25
"Czasami Pan przechodzi obok” to opowieść o ostatnim sprawiedliwym, który staje sam przeciwko całemu światu - policji, kościołowi, prokuraturze, fałszywym katolikom. Tekst słuchowiska otrzymał trzecią nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Dwójkę i ZAiKS.
Audio
  • Cezary Harasimowicz o słuchowisku "Czasami pan przechodzi obok", pracy dla radia i zawodzie scenarzysty filmowego (Notatnik Dwójki)
Krzysztof Globisz
Krzysztof GlobiszFoto: TVP/PAP - Jan Bogacz

Cezary Harasimowicz, autor słuchowiska, powiedział w "Notatniku Dwójki", że "Czasami pan przechodzi obok" to jego najbardziej ewangeliczny tekst. - Stąd tytuł, który jest cytatem z wypowiedzi papieża Franciszka. Czasami nie zauważamy, że ci, którzy przechodzą obok i, według nas, zasługują co najwyżej na kopniaka, są ludźmi świętymi. O tym jest ta opowieść - mówił.

Najlepsze słuchowiska według Dwójki i ZAiKS-u >>>

- Ta historia powstała w mojej głowie kilka lat temu, gdy mieliśmy przykrą "zadymę" wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zainspirowany tym, chciałem za pomocą podobnej sytuacji, choć nie wprost, opowiedzieć o naszej rzeczywistości. Napisałem scenariusz filmowy, który nie doczekał się realizacji, bo zarzucano mu kontrowersyjność. Dlatego jestem bardzo zdziwiony tą nagrodą. Uważam Dwójkę za bardzo odważną instytucję, bo w ogóle chciała zrealizować to słuchowisko - podkreślał gość Ewy Stockiej-Kalinowskiej.

Cezary Harasimowicz przyznaje, że jego najnowsze słuchowisko to rodzaj prowokacji. - Główny bohater jest odpychający. Przypomina trochę postać graną przez Harvey’a Keitela w filmie "Zły porucznik". Alkoholik, narkoman, skorumpowany policjant… same najgorsze rzeczy. Natomiast okazuje się, że to najszlachetniejszy człowiek spośród uczestników tej historii. On jedyny dąży do odkrycia jakiejś głębokiej prawdy, walcząc ze swoimi słabościami - tłumaczył autor sztuk teatralnych i słuchowisk.

Cezary Harasimowicz, "Czasami pan przechodzi obok"


Reżyseria: Krzysztof Czeczot

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Renata Basun

Obsada: Krzysztof Globisz, Agnieszka Wosińska, Henryk Niebudek, Sławomir Pacek, Jacek Braciak, Andrzej Mastalerz

12 kwietnia (sobota), godz. 19.00-20.00

***

Konkurs na słuchowisko rozpisano z okazji przypadających w 2013 roku: 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Przed autorami postawiono zadanie napisania słuchowisk o szeroko pojętej tematyce współczesnej, ale także odwołujących się do wydarzeń historycznych lub inspirowanych faktami i dokumentami. Zdobywcą I nagrody został Władysław Zawistowski, autor słuchowiska "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja". II nagroda, przyznana ex aequo, powędrowała do Moniki Milewskiej za "Podróż na księżyc" oraz do Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, która do konkursu zgłosiła "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć".

 

pg/mc/mm

Czytaj także

Krzysztof Czeczot: słuchowisko "Andy" korzysta ze świetnej tradycji Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 12:36
- To właśnie dzięki tej tradycji mogłem wykorzystać głos Romana Wilhelmiego z archiwalnej powieści "Moskwa-Pietuszki" - mówił w Jedynce autor i reżyser słuchowiska "Andy", które na tegorocznym festiwalu produkcji radiowych i telewizyjnych w Berlinie zdobyło nagrodę Prix Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze słuchowiska według Dwójki i ZAiKSU

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 14:46
"Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" Władysława Zawistowskiego zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zachęcamy do wysłuchania nagrania z uroczystości wręczenia nagród.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieme kino w Teatrze Polskiego Radia! Rozmowa przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 13:00
- Pierwsza wersja sztuki o pionierze niemego kina Georges'u Mélièsie powstała w 2005 roku. Warto było poczekać na sukces 8 lat - mówiła w "Notatniku Dwójki" Monika Milewska, laureatka drugiej nagrody w naszym konkursie na tekst słuchowiska. Premiera jej "Podróży na księżyc" już 5 kwietnia!
rozwiń zwiń