Miłosna tragifarsa w pociągu. "Szalona lokomotywa" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:15
Głównymi bohaterami tej sztuki są maszynista i palacz lokomotywy - przestępcy, którzy ukrywają się przed prawem. Obaj opętani miłością do Julii, ostro rywalizują o jej względy. Ich pojedynek o kobietę przybiera rozmiary irracjonalne.
Plakat Jana Sawki Szalona Lokomotywa na znaczku pocztowym
Plakat Jana Sawki "Szalona Lokomotywa" na znaczku pocztowym Foto: Poczta Polska/Jan Sawka/mat. prasowe

75-lecie śmierci Witkacego w Dwójce>>>

Nie bacząc na los pasażerów, zamierzają tak rozpędzić pociąg, by doszło do katastrofy. Z Julią zostanie ten, który przeżyje. Napisana w 1923 roku sztuka Witkiewicza jest metaforą współczesnego świata, o losach którego mogą decydować patologiczne jednostki w imię wyznawanych przez siebie  szaleńczych idei.

Słuchowisko nagrane zostało w 2005 roku.

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego>>>

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Szalona lokomotywa"

Adaptacja i reżyseria: Jan Warenycia

Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Henryk Talar, Mariusz Bonaszewski, Anna Dereszowska, Ewa Wiśniewska, Leon Charewicz,  Magdalena Zawadzka, Andrzej Blumenfeld, Sylwester Maciejewski, Ewa Dałkowska, Tadeusz Borowski

20 września (sobota), godz. 23.00-23.30

mc/mm

Czytaj także

"Niemyte dusze". Witkacy a problemy polskie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:50
W cyklu "To się czyta" - w związku z przypadającą 18 września 75 rocznicą śmierci tego Witkacego - słuchaliśmy wybranych fragmentów książki pt. "Niemyte dusze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzieła Witkacego są jak zastrzyk z kiełbasy myśliwskiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 23:00
- W trakcie lektury "Elementów logiki formalnej i metodologii nauk" Kotarbińskiego Witkiewicz zanotował pomysł na nazwisko postaci literackiej. Brzmiało ono "Dech-zapieralski" - mówił Jan Gondowicz. - I taki właśnie był Witkacy. Nawet jeśli się o nim niewiele wiedziało, i tak robił kolosalne wrażenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzięki Witkacemu mamy szansę widzieć więcej"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 16:50
Julia Wernio swoją wizję teatru kształtowała w oparciu o dzieła Witkacego. - Dla mnie teatr to przedsięwzięcie artystyczne, które ma służyć tworzeniu dzieła sztuki, a nie rozrywce czy publicystyce - mówiła reżyserka i współzałożycielka Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Witkacy miał szansę przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
– Śmierć chodziła koło niego. W jego twórczości jest tak wiele samobójstw, że można zadać pytanie: czy artysta nie zabiłby się nawet wtedy, gdyby nie było drugiej wojny światowej? – zastanawiał się w Dwójce prof. Lech Sokół, badacz dzieła i biografii Witkacego.
rozwiń zwiń