Czy Witkacy miał szansę przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
– Śmierć chodziła koło niego. W jego twórczości jest tak wiele samobójstw, że można zadać pytanie: czy artysta nie zabiłby się nawet wtedy, gdyby nie było drugiej wojny światowej? – zastanawiał się w Dwójce prof. Lech Sokół, badacz dzieła i biografii Witkacego.
Audio
  • Ostatnie dni. Czy Witkacy miał szansę przeżyć? (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Czy Witkacy miał szansę przeżyć?

75-lecie śmierci Witkacego w Dwójce >>>

5 września na stacji w Łukowie Bolesław i Halina Micińscy spotkali Witkacego, który jechał pociągiem z Warszawy do Brześcia. Artysta był ich przyjacielem i bardzo ucieszył się na ich widok, a gdy dowiedział się, że Halina Micińska jest w piątym miesiącu ciąży, zniknął na chwilę w tłumie, by wrócić po chwili ze szklaną mleka. – Anna, córka Micińskich, mówiła, że Witkacy zaważył na całym jej życiu. Dlatego poświęciła je na badanie twórczości pisarza – opowiadał w "Spotkaniach po zmroku" prof. Janusz Degler, badacz i edytor dzieła Witkacego.

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego >>>

Relacji z ostatnich dni życia autora "Szewców" jest wiele, lecz nadal okoliczności wielu spraw nie są do końca znane. Wyobraźnię rozbudza przede wszystkim fakt, że ekshumowane w latach 90. ciało pisarza okazało się zwłokami ukraińskiej kobiety. Stąd powstawały teorie, że Witkacy tak naprawdę przeżył wojnę i żył w ukryciu aż do naturalnej śmierci. Znawcy biografii artysty zgodnie odrzucają jednak takie hipotezy.

– Spośród niewielu faktów dotyczących samej końcówki życia Witkacego, które znamy na pewno, jest fakt jego samobójstwa – stwierdził prof. Lech Sokół. – Co do tego nie możemy mieć żadnych wątpliwości, bo świadków jest zbyt wielu – dodał. Jedną z relacji dotyczących śmierci pisarza jest opowieść Włodzimierza Ziemlańskiego, której słuchaliśmy z nagrań archiwalnych. To on znalazł ciało Witkacego i był świadkiem jego pierwszego pogrzebu.

Więcej o ostatnich dniach jednego z najwybitniejszych polskich twórców, a także niejasnościach związanych z ekshumacją jego ciała – w nagraniu audycji przygotowanej przez Iwonę Malinowską.

mc/mm

Czytaj także

Witkacy - samobójstwo po inwazji Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:03
W obliczu ostatecznej katastrofy - po napaści na Polskę przez Niemców z jedne i przez Sowietów z drugiej strony - Stanisław Ignacy Witkiewicz widział dla siebie tylko jedno wyjście. 18 września 1939 popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemyte dusze". Witkacy a problemy polskie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:50
W cyklu "To się czyta" - w związku z przypadającą 18 września 75 rocznicą śmierci tego Witkacego - słuchaliśmy wybranych fragmentów książki pt. "Niemyte dusze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Nie)przyjaźnie. Czarna lista Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:00
– Witkacy pisał do mnie w 1939 r.: "czytałem »Ferdydurkę«. Są kawałki genialne, tylko czwarty rozdział jest świński". Pisarz myślał, że Gombrowicz przedstawił tam właśnie jego – mówił w Dwójce prof. Jerzy Pomianowski, przyjaciel Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Lech Sokół: czasem miałem dość Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:30
- Z Witkacym zetknąłem się przypadkiem. Mieszkałem wówczas w domu studenckim i jeden z moich kolegów powiedział, że ja, jako polonista, pewnie coś wiem o Witkacym, którego dzieła właśnie wydano. Poczułem się zawstydzony - mówił w Dwójce teatrolog i kulturoznawca Lech Sokół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy - portret wielokrotny według prof. Deglera

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 09:00
- To zdjęcie jest kluczem do zrozumienia sytuacji każdego, kto styka się z twórczością artysty. Oto bowiem widzimy cztery różne oblicza, a nie widzimy tego prawdziwego - opowiadał w Dwójce prof. Janusz Degler, wybitny znawca Witkacego.
rozwiń zwiń