X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Witkacy miał szansę przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
– Śmierć chodziła koło niego. W jego twórczości jest tak wiele samobójstw, że można zadać pytanie: czy artysta nie zabiłby się nawet wtedy, gdyby nie było drugiej wojny światowej? – zastanawiał się w Dwójce prof. Lech Sokół, badacz dzieła i biografii Witkacego.
Audio
  • Ostatnie dni. Czy Witkacy miał szansę przeżyć? (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Czy Witkacy miał szansę przeżyć?

75-lecie śmierci Witkacego w Dwójce >>>

5 września na stacji w Łukowie Bolesław i Halina Micińscy spotkali Witkacego, który jechał pociągiem z Warszawy do Brześcia. Artysta był ich przyjacielem i bardzo ucieszył się na ich widok, a gdy dowiedział się, że Halina Micińska jest w piątym miesiącu ciąży, zniknął na chwilę w tłumie, by wrócić po chwili ze szklaną mleka. – Anna, córka Micińskich, mówiła, że Witkacy zaważył na całym jej życiu. Dlatego poświęciła je na badanie twórczości pisarza – opowiadał w "Spotkaniach po zmroku" prof. Janusz Degler, badacz i edytor dzieła Witkacego.

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego >>>

Relacji z ostatnich dni życia autora "Szewców" jest wiele, lecz nadal okoliczności wielu spraw nie są do końca znane. Wyobraźnię rozbudza przede wszystkim fakt, że ekshumowane w latach 90. ciało pisarza okazało się zwłokami ukraińskiej kobiety. Stąd powstawały teorie, że Witkacy tak naprawdę przeżył wojnę i żył w ukryciu aż do naturalnej śmierci. Znawcy biografii artysty zgodnie odrzucają jednak takie hipotezy.

– Spośród niewielu faktów dotyczących samej końcówki życia Witkacego, które znamy na pewno, jest fakt jego samobójstwa – stwierdził prof. Lech Sokół. – Co do tego nie możemy mieć żadnych wątpliwości, bo świadków jest zbyt wielu – dodał. Jedną z relacji dotyczących śmierci pisarza jest opowieść Włodzimierza Ziemlańskiego, której słuchaliśmy z nagrań archiwalnych. To on znalazł ciało Witkacego i był świadkiem jego pierwszego pogrzebu.

Więcej o ostatnich dniach jednego z najwybitniejszych polskich twórców, a także niejasnościach związanych z ekshumacją jego ciała – w nagraniu audycji przygotowanej przez Iwonę Malinowską.

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witkacy - samobójstwo po inwazji Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:03
W obliczu ostatecznej katastrofy - po napaści na Polskę przez Niemców z jedne i przez Sowietów z drugiej strony - Stanisław Ignacy Witkiewicz widział dla siebie tylko jedno wyjście. 18 września 1939 popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemyte dusze". Witkacy a problemy polskie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:50
W cyklu "To się czyta" - w związku z przypadającą 18 września 75 rocznicą śmierci tego Witkacego - słuchaliśmy wybranych fragmentów książki pt. "Niemyte dusze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Nie)przyjaźnie. Czarna lista Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:00
– Witkacy pisał do mnie w 1939 r.: "czytałem »Ferdydurkę«. Są kawałki genialne, tylko czwarty rozdział jest świński". Pisarz myślał, że Gombrowicz przedstawił tam właśnie jego – mówił w Dwójce prof. Jerzy Pomianowski, przyjaciel Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Lech Sokół: czasem miałem dość Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:30
- Z Witkacym zetknąłem się przypadkiem. Mieszkałem wówczas w domu studenckim i jeden z moich kolegów powiedział, że ja, jako polonista, pewnie coś wiem o Witkacym, którego dzieła właśnie wydano. Poczułem się zawstydzony - mówił w Dwójce teatrolog i kulturoznawca Lech Sokół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy - portret wielokrotny według prof. Deglera

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 09:00
- To zdjęcie jest kluczem do zrozumienia sytuacji każdego, kto styka się z twórczością artysty. Oto bowiem widzimy cztery różne oblicza, a nie widzimy tego prawdziwego - opowiadał w Dwójce prof. Janusz Degler, wybitny znawca Witkacego.
rozwiń zwiń