Premiera słuchowiska "Lilla Weneda"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 17:42
W radiowej adaptacji słynnego dramatu Juliusza Słowackiego usłyszymy m.in. Danutę Stenkę, Elizę Rycembel i Wiesława Komasę.
Mariusz Benoit i Danuta Stenka podczas nagrania słuchowiska Lilla Weneda w reż. Dariusz Błaszczyka. Słuchowisko to bierze udział w konkursie XVII Festiwalu Dwa Teatry
Mariusz Benoit i Danuta Stenka podczas nagrania słuchowiska "Lilla Weneda" w reż. Dariusz Błaszczyka. Słuchowisko to bierze udział w konkursie XVII Festiwalu "Dwa Teatry" Foto: Grzegorz Śledź/PR2

"Lilla Weneda" (dramat z 1839 roku) to rozgrywająca się w czasach przedchrześcijańskich historia upadku starożytnego ludu Wenedów zamieszkującego tereny nad Bałtykiem. Ten szlachetny lud zostaje najechany przez Lechitów. Tytułowa Lilla pragnie ocalić swoją rodzinę i poddanych, a ma jej w tym pomóc królewska harfa ojca, która jednak - wraz z uwięzieniem króla Derwida - trafia w ręce wroga.

Starania młodej dziewczyny, zgodnie z wróżbą jej siostry Rozy, wydają się bezowocne. Na rodzie Wenedów ciąży bowiem klątwa, która musi się wypełnić. Dąży do tego krwawa królowa Lechitów - Gwinona.

W słuchowisku zabrzmi muzyka zespołów Lautari i Sutari czerpiących z tradycji muzyki korzennej, która podkreśla atmosferę baśniowych, przedchrześcijańskich wydarzeń.

***

Juliusz Słowacki: "Lilla Weneda"

Adaptacja: Dariusz Błaszczyk, Iwona Rusek

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Muzyka: Lautari i Sutari

Obsada:

Eliza Rycembel – Lilla Weneda, Katarzyna Dąbrowska – Roza Weneda, Mariusz Benoit – Derwid, Andrzej Blumenfeld – Harfiarz, Sławomir Orzechowski – Lech, Paweł Szczesny – Sygoń, Danuta Stenka – Gwinona, Wiesław Komasa – Święty Gwalbert, Jan Pęczek – Ślaz, Józef Pawłowski – Lelum, Stefan Pawłowski – Polelum, Przemysław Wyszyński – Lechon, Maksymilian Bogumił – Goniec/ Wódz/ Harfiarz, Bartosz Wesołowski – Krak/ Rycerz/ Harfiarz, Olaf Marchwicki – Głos, Karol Kwiatkowski – Głos

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w piątek (11.11) w godz. 15.00-16.00 (cz. 1.) i 18.00-19.00 (cz. 2.).

 jp/mz

Zobacz więcej na temat: Juliusz Słowacki słuchowisko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Porczyk: teatr powinien się wtrącać

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 12:00
- Warto potrząsać ludźmi w teatrze, bo nie zawsze ma kto nimi potrząsnąć w życiu - mówił ceniony aktor, który wystąpi w nowej inscenizacji "Lili Wenedy" w reżyserii Michała Zadary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Delfina Potocka - muza polskich romantyków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 05:35
- Wydaje mi się, że byłaby to świetna heroina smutnego filmu – mówiła o Delfinie Potockiej badaczka jej biografii Bożena Krzywobłocka. Dlaczego zamożna bywalczyni salonów i ulubienica artystów nie była szczęśliwa?
rozwiń zwiń