"Warszawianka" Wyspiańskiego w rocznicę powstania listopadowego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 09:47
W 190. rocznicę wybuchu powstania listopadowego wysłuchaliśmy dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego z gwiazdorską obsadą.
Adam Ferency
Adam Ferency Foto: Grzegorz Śledź/PR

POSŁUCHAJ

"Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego opisuje jedną z ważniejszych bitew powstania listopadowego - bitwę pod Olszynką Grochowską. Miejscem akcji jest Dworek Grochowski, który stał się sztabem generała Józefa Chłopickiego. Na wieści z pola walki oczekują generał Chłopicki (w tej roli Adam Ferency), generał Jan Skrzynecki (Przemysław Bluszcz) i dwie dziewczyny (Dominika Kluźniak i Olga Sarzyńska), narzeczone walczących o Olszynkę Grochowską.

Czytaj także 

Stanisław Wyspiański "Warszawianka"

adaptacja i reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, muzyka Mateusz Wachowiak

obsada: Adam Ferency (Chłopicki), Przemysław Bluszcz (Skrzynecki), Dominika Kluźniak (Maria), Olga Sarzyńska (Anna), Marcin Stępniak (Młody Oficer), Hanna Skarga (Pani domu), Maciej Babicz (Literat), Chór: Agata Różycka, Anna Lemieszek, Karolina Charkiewicz, Dawid Ściupidro, Michał Klawiter

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 29.11.2020

Godzina emisji: 19.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Chryje z Polską", czyli przychodzi Piłsudski do Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 09:50
"Chryje z Polską" to dramat historyczny, w którym Maciej Wojtyszko specjalizuje się od lat, spotykając się z dużym uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: "Warszawianka" kwestionuje bogoojczyźniane postawy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 11:08
- "Warszawianka" to utwór krytyczny, tak jak cała tworczość Wyspiańskiego. Błędem byłoby myślenie, że to silny, bogoojczyźniany tekst, który zagrzewa do oddwania życia za ojczyznę. To trudny utwór, bo on kwestionuje takie poświęcenie - mówił w Dwójce Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń