"Podwórko". Współczesny warszawiak w likwidowanym getcie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 21:33
W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim zaprezentowaliśmy słuchowisko Cezarego Harasimowicza pt. "Podwórko" w reżyserii Janusza Kukuły.
Krzysztof Gosztyła
Krzysztof GosztyłaFoto: Igor Miszczyk/PR2

Getto warszawskie 1200 free.jpg
Głos fotografii z Archiwum Ringelbluma

Bohaterem jest warszawiak, historyk z wykształcenia i zamiłowania, z konieczności sprzedawca w sklepie numizmatycznym. Żyje jakby na pograniczu światów: minionego, który odnajduje z pasją w historycznych księgach i współczesnego, z którym łączy go codzienność. Niespodziewana wizyta jednego z pracowników budowy stołecznego metra, oferującego mu przedwojenne monety sprawia, że bohater przenosi się do czasów okupacji i zagłady warszawskiego getta. Przewodniczką staje się dla niego młoda kobieta, dla której były to ostatnie chwile życia.

Twórcy słuchowiska stawiają pytania o cenę strachu i wartość człowieczeństwa w czasach odwróconego dekalogu.

***

Cezary Harasimowicz "Podwórko" (prod. 2004)

reżyseria: Janusz Kukuła, realizacja: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

obsada: Krzysztof Gosztyła (On), Magdalena Dąbrowska (Ona), Jarosław Gajewski (Lekarz), Krzysztof Banaszyk (Robotnik), Joanna Trzepiecińska (Żona), Krystyna Królówna (Matka)

***

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

80. rocznica utworzenia warszawskiego getta. "To data, którą należy pamiętać"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 18:00
- Data 16 listopada, czyli dzień utworzenia getta w Warszawie, nie jest powszechnie znana. Dlatego w Muzeum Getta Warszawskiego podjęliśmy decyzję, że chcemy ten dzień przypominać. To był moment, w którym Warszawa została podzielona i stała się więzieniem dla części obywateli - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Gdzie jesteś? Rdz 3,9". 80 lat temu zamknięto getto warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:30
16 listopada 1940 teren getta warszawskiego, oddzielony już od innych części miasta ceglanym murem, został oficjalnie zamknięty. Getto dla Żydów w okupowanej przez Niemców stolicy przedwojennej Polski zostało utworzone półtora miesiąca wcześniej, 2 października.
rozwiń zwiń