Wystawa "Gdzie jesteś? Rdz 3,9". 80 lat temu zamknięto getto warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:30
16 listopada 1940 teren getta warszawskiego, oddzielony już od innych części miasta ceglanym murem, został oficjalnie zamknięty. Getto dla Żydów w okupowanej przez Niemców stolicy przedwojennej Polski zostało utworzone półtora miesiąca wcześniej, 2 października.
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
29:25 _PR2_AAC 2020_11_16-21-31-10.mp3 O wystawie "Gdzie jesteś? Rdz 3,9" w 80. rocznicę zamknięcia warszawskiego getta (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

W 80. rocznicę tych wydarzeń zespół Żydowskiego Instytutu Historycznego przygotował wystawę - opartą na zachowanych z getta świadectwach.


1. Heinrich Jöst Sprzedawczyni opasek, 19.09.1941 1. Heinrich Jöst Sprzedawczyni opasek, 19.09.1941

W towarzyszącej jej radiowej audycji, oddaliśmy głos świadkom. Ich relacje, które nagrane zostały przez aktorów, specjalnie na potrzeby wystawy w ŻIH – od nas, słuchaczy wymagają głębokiej, trudnej refleksji. Jej kierunek wskazuje tytuł wystawy, czyli biblijne pytanie "Gdzie jesteś? Rdz 3,9".


Getto mur.jpg
80. rocznica utworzenia warszawskiego getta. "To data, którą należy pamiętać"

W audycji rozważali je dla nas Paweł Śpiewak i Piotr Rypson, którzy odwołując się do zachowanych dokumentów, opowiadali o tym, czym doświadczenie getta było i dlaczego wciąż powinniśmy przypominać i pamiętać tę historię.


2. Rozenfeld Fundusz pogrzebowy (1941) ołówek, papier 20,9 x 17,8 cm 2. Rozenfeld Fundusz pogrzebowy (1941) ołówek, papier 20,9 x 17,8 cm

***

- Szabatowy dzień, w którym utworzono getto (16 listopada), był straszny. Ulica nie wiedziała, że getto zostanie zamknięte, dlatego spadło ono na ludzi jak grom z jasnego nieba. – pisał jesienią 1940 roku Emanuel Ringelblum, twórca Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Dokładnie 80 lat później Żydowski Instytut Historyczny upamiętniając tamte zdarzenia przygotował wystawę pt. Gdzie jesteś? Rdz 3,9.

- Bóg zwraca się do nas pytaniem: gdzie jesteś? Nie jest to pytanie o miejsce zamieszkania, adres, ale o to, kim jesteśmy, co wiemy o sobie, gdy poznajemy siebie w sytuacji utraty niewinności i gdy rodzi się pierwsze poczucie winy. – podkreślił jeden z kuratorów wystawy, dyrektor ŻIH, prof. Paweł Śpiewak.

Źródło:Żydowski Instytut Historyczny/Dr Katarzyna Person o Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma

Ekspozycja podzielona została na jedenaście stanowisk, punktów granicznych m.in. takich jak strach, bezczas, niepewność czy głód wyznaczających doświadczenie życia oraz śmierci w getcie warszawskim. 

- Architektura wystawy i sposób poruszania się po niej widzów mają przybliżyć doświadczenie egzystencji w getcie – jednak bez próby inscenizacji czy stosowania ekspresyjnej scenografii. Chcielibyśmy, aby w stanach granicznych, których dotykamy na wystawie, widzowie odnaleźli również przekaz uniwersalny, odnoszący się także do innych miejsc i zdarzeń. – zaznaczyli twórcy ekspozycji.

Na wystawie pokazywany jest archiwalny film zarejestrowany w 1941 roku na taśmie 8 mm przez Alfonsa Ziółkowskiego, który miał przepustkę pozwalającą na wejście do getta. Materiał został udostępniony ŻIH przez Ericka Bednarskiego.

mat. prasowe

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Judenraty były raczej zakładnikami niż reprezentantami społeczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:40
82 lat temu, 23 października 1939 roku, Niemcy wydali urzędowy komunikat o utworzeniu w Warszawie Rady Starszych Gminy Żydowskiej (Judenratu) pod przewodnictwem inż. Adama Czerniakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żydowskie serce Warszawy". Wystawa "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 18:32
Marta Dziewulska z Muzeum Historii Żydów Polin opowiadała w Polskim Radiu 24 o wystawie "Tu Muranów", poświęconej historii i współczesności dzielnicy Muranów, w której powstało również Muzeum Historii Żydów Polin.
rozwiń zwiń