80. rocznica utworzenia warszawskiego getta. "To data, którą należy pamiętać"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 18:00
- Data 16 listopada, czyli dzień utworzenia getta w Warszawie, nie jest powszechnie znana. Dlatego w Muzeum Getta Warszawskiego podjęliśmy decyzję, że chcemy ten dzień przypominać. To był moment, w którym Warszawa została podzielona i stała się więzieniem dla części obywateli - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.
Mur otaczający getto żydowskie w okupowanej przez Niemców Warszawie podczas II wojny światowej
Mur otaczający getto żydowskie w okupowanej przez Niemców Warszawie podczas II wojny światowejFoto: Shutterstock/Everett Collection

serwis polacy 1200.jpg
Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Posłuchaj
10:24 _PR2_AAC 2020_11_12-17-33-22.mp3 Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski o 80. rocznicy zamknięcia granic getta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Dokładnie 80 lat temu, 16 listopada 1940 roku, niemieckie władze okupacyjne zamknęły warszawskie getto, wprowadzając segregację obywateli narodowości żydowskiej. Jak podkreślił dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, jest to data, którą należy upamiętniać.

- Co trzeci Warszawiak był narodowości żydowskiej, o czym jest też nasza wystawa "Co trzeci spośród nas", którą można zobaczyć na Placu Grzybowskim. Podział obywateli przerwał więzi społeczne, przyjaźnie miedzy ludźmi. Kryły się za tym też tragedie rodzinne, jeżeli chodzi o małżeństwa mieszane. Data 16 listopada jest preludium, które zapowiada to, co dzieje się w kolejnych miesiącach i prowadzi do tragicznego końca - mówił Albert Stankowski.

Czytaj też:

W tym roku, w 80. rocznicę powstania getta w Warszawie, zaplanowane zostały uroczystości, które odbędą się jednak w formie symbolicznej ze względu na epidemię koronawirusa. - Uroczystość zapalenia zniczy przy murze getta odbędzie się na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Siennej 53, ponieważ właśnie tam zachował się fragment muru, który nie został rozebrany. Opiekę nad nim sprawuje młodzież z liceum i tam właśnie będziemy z delegacjami, z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa - opowiadał gość audycji.

Archiwalne dźwięki o getcie warszawskim w serwisie Radia Wolności >>>

Dodał też, że muzeum rozpoczęło kampanię społeczną, przypominającą o tym tragicznym wydarzeniu, na przystankach autobusowych i tramwajowych, a także w środkach komunikacji miejskiej. - Organizujemy to z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. W akcji bierze udział 21 partnerów. Bardzo nas cieszy, że kiedy napisaliśmy do tych instytucji o udział, odzew był bardzo pozytywny - zaznaczył Albert Stankowski.

Film z cyklu "Był mur" z okazji obchodów 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego (źródło: YT Muzeum Getta Warszawskiego)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Albert Stankowski (dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego)

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:46
27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Edelman: najtrudniej uwierzyć we własną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 05:37
- Mówił, że nie ma nic lepszego niż życie i śmierć. Ostrzegał nas przed śmiercią, której sprawcami jesteśmy ze względu na swoją naturę - wspominał pisarz Jacek Bocheński.
rozwiń zwiń