"Strach trawi sumienie powoli". Słuchowisko o mierzeniu się z Katyniem i Smoleńskiem

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 13:46
Zbrodni katyńskiej z 1940 roku i katastrofy smoleńskiej z roku 2010 nie da się w polskiej historii oddzielić. Bo choć zdarzenia te dzieli siedemdziesiąt lat, to przecież widać tu naturalną ciągłość, a pamięć o ofiarach obu tych zdarzeń będzie, bez wątpienia, trwała w Polakach przez następne pokolenia.
Anna Cieślak
Anna CieślakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wacław Holewiński "Strach trawi sumienie powoli", prod. 2020

reżyseria: Janusz Kukuła

realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

muzyka: Piotr Salaber

Obsada: Anna Cieślak - Ewa Bąkowska, Jarosław Gajewski - Janusz Krupski, Andrzej Mastalerz - generał Mieczysław Smorawiński, Krzysztof Wakuliński - generał Bronisław Bohaterewicz, Grażyna Barszczewska - Lidia Holewińska, Andrzej Ferenc - Wacław Holewiński

***

Słuchowisko Wacława Holewińskiego jest kolejną próbą zmierzenia się ze zdarzeniami Katynia i Smoleńska widzianymi z perspektywy ofiar i tych, dla których historia jest cząstką współczesności. Bo jak powiadał Józef Piłsudski: "Kto nie szanuje swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości".

Spektakl "Strach trawi sumienie powoli" Wacława Holewińskiego w reżyserii Janusza Kukuły zbudowany jest na trzech planach, z trzema parami bohaterów. Wiąże je komentarz dwójki żyjących bohaterów.

Słuchowisko zostało zrealizowane z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

KATYŃ zobacz serwis specjalny Polskiego Radia >>>>

***

Na słuchowisko zaprosiliśmy w niedzielę (10.04) o godz. 13.00.

Czytaj także

Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 05:54
3 kwietnia 1940 roku wyruszył pierwszy transport polskich oficerów, więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 05:55
– Tych ludzi zgładzono bez procesów i wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Czym jest śmierć dziesiątków tysięcy osób – obywateli Rzeczpospolitej – bez sądu? Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest? – chciał zapytać prezydent Lech Kaczyński wbrew rosyjskiej narracji, która uznawała mord w Katyniu za zbrodnię wojenną.
rozwiń zwiń