Po 90. urodzinach Wojciecha Kilara. Post scriptum

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 12:27
Audycja była rodzajem post-scriptum do poprzedniego spotkania, podczas którego świętowaliśmy 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara.
Aktorzy Edyta Olszówka i Bogusław Linda na planie filmu Prowokator w reż. Krzysztofa Langa
Aktorzy Edyta Olszówka i Bogusław Linda na planie filmu "Prowokator" w reż. Krzysztofa LangaFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Ponieważ nie wszystko udało się wówczas zaprezentować, to jeszcze na trochę do muzyki Kilara powróciliśmy (m.in. "Cwał" i "Kronika wypadków miłosnych").

Były też Kilarowe tropy w polskiej muzyce filmowej, nieoczywiste, subiektywne, jak te u Michala Lorenca i Marcina Pospieszalskiego.

W cyklu "Piosenki ze złota" dwie nagrodzone Oscarem piosenki w wykonaniu Doris Day, w roku 100. rocznicy jej urodzin. W audycji znalazł się też kącik "W starym kadrze" (Fogg), jak również muzyka Lucjana Kaszyckiego w 1. rocznicę jego śmierci.


Posłuchaj
87:30 2022_07_24 11_01_07_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Po 90. urodzinach Wojciecha Kilara. Post scriptum (Muzyka w kadrze/Dwójka) 

***

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Lata wczesnej młodości spędził w Rzeszowie (jest honorowym obywatelem tego miasta) i Krakowie. W 1955 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję w klasie Bolesława Woytowicza.

W 1957 r. wziął udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt w Niemczech. Edukację muzyczną uzupełniał następnie w latach 1959-1960 jako stypendysta rządu francuskiego w Paryżu. Uczęszczał na zajęcia kompozycji do Nadii Boulanger.

Karierę kompozytora rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Od tamtego czasu uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. Na jego wczesne kompozycje wpływ miały m.in. twórczość Igora Strawińskiego i Beli Bartoka oraz jazz.

Wojciech Kilar był także niezwykle cenionym kompozytorem muzyki filmowej - współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in. z Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim czy Francisem Fordem Coppolą - to właśnie muzyka do filmu "Dracula" Coppoli przyniosła Kilarowi międzynarodową sławę.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 24.07.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Wojciech Kilar - muzyczna różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 07:00
Na Zachodzie znany jest głównie jako twórca muzyki filmowej, w Polsce pamiętamy też, że tworzył również muzykę klasyczną - sonaty, symfonie, uwertury i koncerty. Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Kilarem i jego różnorodną twórczością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ninateka na urodziny Wojciecha Kilara - pięć filmów z muzyką mistrza

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 19:53
- W najświeższej odsłonie naszego cyklu "Dziś są twoje urodziny" mamy filmy, które pokazują pewną różnorodność twórczości Wojciecha Kilara, bo też jego kompozycje były bardzo, bardzo różnorodne - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Dominika Zielińska z serwisu Ninateka.pl.
rozwiń zwiń