Wojciech Kilar - muzyczna różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 07:00
Na Zachodzie znany jest głównie jako twórca muzyki filmowej, w Polsce pamiętamy też, że tworzył również muzykę klasyczną - sonaty, symfonie, uwertury i koncerty. Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Kilarem i jego różnorodną twórczością.
Orkiestra Polskiego Radia podczas wykonywania utworu Missa pro pace Wojciecha Kilara, 26.06.2022 r.
Orkiestra Polskiego Radia podczas wykonywania utworu "Missa pro pace" Wojciecha Kilara, 26.06.2022 r.Foto: Wojciech Kusiński/PR

Wojciech Kilar - znakomity polski pianista, a także wybitny kompozytor muzyki poważnej, filmowej i religijnej - 17 lipca obchodziłby 90. rocznicę urodzin. Z tej okazji w radiowej Dwójce przez cały weekend zapraszamy na audycje poświęcone pamięci tego wyjątkowego artysty. "Kalambury z partytury" są jedną z nich.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Lata wczesnej młodości spędził w Rzeszowie (jest honorowym obywatelem tego miasta) i Krakowie. W 1955 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję w klasie Bolesława Woytowicza.

W 1957 r. wziął udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt w Niemczech. Edukację muzyczną uzupełniał następnie w latach 1959-1960 jako stypendysta rządu francuskiego w Paryżu. Uczęszczał na zajęcia kompozycji do Nadii Boulanger.

Karierę kompozytora rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Od tamtego czasu uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. Na jego wczesne kompozycje wpływ miały m.in. twórczość Igora Strawińskiego i Beli Bartoka oraz jazz.

Wojciech Kilar był także niezwykle cenionym kompozytorem muzyki filmowej - współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in. z Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim czy Francisem Fordem Coppolą - to właśnie muzyka do filmu "Dracula" Coppoli przyniosła Kilarowi międzynarodową sławę.

Zmarł 29 grudnia 2013 r. w wieku 81 lat.

Posłuchaj
119:51 2022_07_17 17_00_05_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Wojciech Kilar - muzyczna różnorodność (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 17.07.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Wojciech Kilar: "bawię się muzyką, instrumentami, dźwiękami"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 05:45
- Miałem taki okres po studiach, w którym przez 5 lat nie napisałem żadnego samodzielnego utworu. Powrót do komponowania związany był z pracą w filmie, którą zacząłem przed rokiem 60. Zostałem jakby zmuszony przez film do komponowania i to mnie z czasem ośmieliło, bo zdałem sobie sprawę, że jednak jestem kompozytorem - mówił w 1971 roku w Polskim Radiu Wojciech Kilar. Dziś mija 10. rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #621. Wojciech Kilar - pierwsze sukcesy, pierwsze nagrania

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 16:00
- Każda z tych płyt, które dziś przynieśliśmy, po latach jest płytą kultową. Każdy longplay - wydany przez Muzę, przez Polskie Nagrania - z muzyką symfoniczną Kilara, to jest dziś biały kruk - mówił prowadzący audycję "Duża czarna" Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń