Muzyczne nominacje do Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 15:00
W "Muzyce w kadrze" - wydanie magazynowe. Rozmawialiśmy o oscarowych nominacjach w kategorii "Najlepsza muzyka oryginalna". Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy w niedzielę 12 marca. Zapraszamy do wysłuchania audycji! 
Muzyka z jakich filmów ma szansę na Oscara?
Muzyka z jakich filmów ma szansę na Oscara?Foto: Shutterstock/Valeriya Zankovych

Przyjrzymy się, co słychać w kontekście muzyki filmowej w nagrodach BAFTA, a także posłuchamy nowości płytowych, w tym m.in. Gabriela Yareda ("L'envol"), Roberta Aikiego Aubreya Lowe'a ("Ancaster"), Emile'a Mosseriego ("When You Finish Saving the World"), Olivera Coatesa ("Aftersun"). 

***

W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. "IO" nie otrzymał nominacji do Złotych Globów, ale został bardzo dobrze przyjęty przez amerykańskich krytyków.

"Żaden film, który widziałam w tym roku, nie poruszył mnie tak głęboko, nie sprawił, że poczułam się tak optymistycznie nastawiona do kina, ani nie zaangażował mnie z takim intelektualnym wigorem jak IO" - napisała recenzentka dziennika New York Times Manohla Dargis.

Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy w niedzielę 12 marca podczas gali, która odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem uroczystości będzie Jimmy Kimmel. Aktor i komik w przeszłości dwukrotnie pełnił tę funkcję - w 2017 i 2018 roku.

Posłuchaj
58:59 2023_01_29 11_30_14_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Muzyczne nominacje do Oscarów (Muzyka w kadrze/Dwójka)

***

Tytuł audycji: "Muzyka w kadrze"

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 11.30

uk

Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 05:30
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 120 lat temu, 29 grudnia 1902 roku, urodził się Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ennio Morricone - muzyką opisywał XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 05:45
6 lipca 2020 roku zmarł jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej Ennio Morricone. Paradoksem jest, że artysta wyżej cenił swoje znacznie mniej znane kompozycje autonomiczne niż muzykę do filmów.
rozwiń zwiń