Historia XIX-wiecznej oszustki - "Matka Makryna" Jacka Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 12:00
W "Książce do słuchania" zakończyliśmy lekturę książki "Matka Makryna" Jacka Dehnela. Czytała ją dla Państwa Małgorzata Rożniatowska.
Jacek Dehnel
Jacek Dehnel Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Zobacz także
Jacek Dehnel 1200.jpg
Białe kruki ze zbiorów Jacka Dehnela

"Matka Makryna" to (oparta na formule monologu) powieść poświęcona Makrynie Mieczysławskiej, znanej XIX-wiecznej oszustce, która podawała się za członkinię zakonu bazylianek, prześladowaną przez prawosławnych. Swym męczeństwem zawojowała emigrację polską. Była przyjmowana przez papieży, rozpisywała się też o niej prasa francuska. Zafascynowani jej postacią byli tacy twórcy jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid.


***

Tytuła audycji: Książka do słuchania 

Czytała: Małgorzata Rożniatowska

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 11.01-19.02.2016

Godzina emisji: 19.00

mat. prom. wydawnictwa W.A.B./jp/mc

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
jarmich2016-02-23 22:20 Zgłoś
Prawdę samą samiusieńką komentarz wcześniejszy mówi! Dodam do tego, że Matkę Makrynę zacząłem czytając książkę, a skończyłem słuchając w Dwójce. Lektorka genialnie to przeczytała!
Samuel_Zborowski2016-02-22 01:57 Zgłoś
fantastyczna lektura - bo gdzie prawda, gdzie fikcja w fantazji autora dociekać nie sposób, ale z fantazją upust językowi dając, słów powywlekał z polszczyzny zapomnianej, niechcianej, bo siarczystej i w stylu zasmakowawszy potoczystym dał Pani Małgorzacie Rożniatowskiej pole do popisu - ukłony najniższe Autorowi i wielkie podziękowania lektorce ślę

Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspy pełne poezji. Schalansky i Dehnel opisują mapy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:40
- Wielu czytelników uzna, że ta książka napisana została specjalnie dla nich. Odpowiada bowiem na pytanie: co się dzieje w miejscach, które ledwo mieszczą się na mapach - o książce "Atlas wysp odległych" Judith Schalansky mówiła w Dwójce Weronika Parfianowicz-Vertun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Dehnel: szukałem literówek w "W pustyni i w puszczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:11
Pisarz przyznał w radiowej Jedynce, że gdy miał 5 lat trafił do szpitala i w trakcie rekonwalescencji szukał błędów w "W pustyni i w puszczy". Zaznaczał te literówki wkładając między kartki chusteczki higieniczne pachnące lizolem.
rozwiń zwiń