Nowoczesność w Taplarach. Czytamy "Konopielkę"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 08:00
W cyklu "Książka do słuchania" wysłuchaliśmy 15 fragmentów powieści Edwarda Redlińskiego w brawurowej interpretacji Jacka Braciaka.
Jacek Braciak czyta Konopielkę
Jacek Braciak czyta "Konopielkę" Foto: Wojciech Kusiński/PR

Do podlaskiej wsi Taplary, odizolowanej od cywilizacji bagnami i mokradłami, gdzie ludzie od pokoleń egzystowali w tradycyjny sposób, przyjeżdża grupa urzędników, która wkrótce zmieni styl życia tej wiejskiej gromady na zawsze. Edward Redliński w swojej powieści uchwycił ten moment w powojennej historii wsi, w którym dawny świat, oparty na wierzeniach i tradycji odchodzi, a wkracza niezrozumiała, a przez to wywołująca lęk nowoczesność. Może nowoczesność jest wymysłem szatańskim? Grupa mieszkańców, z narratorem tej opowieści Kaziukiem Bartoszewiczem, znanym we wsi jako Kyrielejson, próbuje zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość, wypatrując jednocześnie cudu i pomocy opatrzności. Symbolem nowego we wsi jest obecność "uczycielki", która organizuje w wiejskiej szkole lekcje pisania i czytania, a także naucza, że ziemia jest okrągła. Kaziuk, początkowo niechętny "uczycielce" i wszystkiemu, co ona sobą reprezentuje, z czasem, pod wpływem fascynacji jej osobą, zaczyna inaczej postrzegać dotychczasowe życie.

Książka Redlińskiego te tematy podejmuje w zabawnym stylu, z przymrużeniem oka, co doskonale podkreśla interpretacja Jacka Braciaka.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 11.10-30.10.2017

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Zdarzyło się pierwszego września

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 18:50
Pierwszy września 1938 roku. Basen w Levicach gdzieś w centrum Europy. Trzech nastolatków - Węgier, Czech i Żyd - organizuje prywatne zawody pływackie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skoruń" z Nagrodą Kościelskich. Posłuchaj fragmentów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 20:00
Książkę Macieja Płazy o ziemi, rzece, inicjacji i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem czytał w Dwójce Jacek Braciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Los polskiego Szwejka. Jacek Braciak czyta "Mundur"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 10:00
W cyklu "To się czyta" wysłuchaliśmy fragmentów powieści "Mundur" Marka Ławrynowicza, pisarza, autora słuchowisk i scenarzysty.
rozwiń zwiń