X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Zdarzyło się pierwszego września

18.12.2014 18:50
Pierwszy września 1938 roku. Basen w Levicach gdzieś w centrum Europy. Trzech nastolatków - Węgier, Czech i Żyd - organizuje prywatne zawody pływackie...
Zdarzyło się pierwszego września
"Zdarzyło się pierwszego września"Foto: materiał promocyjny (fragment okładki)
Posłuchaj
14'51 Pavol Rankov, "Zdarzyło się pierwszego września" - czyta Jacek Braciak; fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)
14'36 Pavol Rankov, "Zdarzyło się pierwszego września" - czyta Jacek Braciak; fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)
14'51 Pavol Rankov, "Zdarzyło się pierwszego września" - czyta Jacek Braciak; fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)
14'05 Pavol Rankov, "Zdarzyło się pierwszego września" - czyta Jacek Braciak; fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)
14'29 Pavol Rankov, "Zdarzyło się pierwszego września" - czyta Jacek Braciak; fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Nagrodą dla zwycięzcy będzie prawo do ubiegania się o względy pięknej rówieśniczki Márii. Peter, Jan i Gabriel nie wiedzą jednak, że ich wyścig będzie trwał przez kolejne 30 lat. Młodzieńcza miłość zmieni życie całej czwórki. Fascynacji jedną kobietą nie przerwą ani wojna, ani pierwsze dwie dekady komunistycznych rządów w Czechosłowacji, choć historia i polityka wystawią ich przyjaźń na ciężką próbę.

Słowacki
Słowacki pisarz Pavol Rankov za książkę "Zdarzyło się pierwszego września" został uhonorowany Nagrodą Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej ustanowionej przez kapitułę Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Książkę na antenie Dwójki czyta Jacek Braciak (na zdjęciu)

Losy głównych bohaterów przeplatają humorystyczne epizody, w których gościnnie pojawiają się autentyczne postaci historyczne takie jak Miklós Horthy, Jozef Tiso, Klement Gottwald czy Iwan Koniew.

Czyta Jacek Braciak.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowacki pisarz Pavol Rankov laureatem nagrody Angelusa

18.10.2014 22:05
Pavol Rankov nagrodzony został za powieść "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty.
Słowacki pisarz Pavol Rankov laureatem nagrody Angelusa
Foto: Strona internetowa nagrody Angelus

Pavol
Pavol Rankov

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali Teatrze Muzycznym Capitol.
Do ostatniego etapu jury zakwalifikowało siedem książek. Oprócz laureata, w finale znalazła się polska powieści "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego, dwie książki czeskich autorów: "Dziewczynko, roznieć ogieniek" Martina Smausa oraz "Warsztat diabła" Jachyma Topola. O główną nagrodę walczyły również "Czas kobiet" rosyjskiej pisarki Jeleny Czyżowej, "Choroba Libenkrafta" Ukraińca Ołeksandra Irwanecia oraz "Wypadek" albańskiego prozaika Ismaila Kadare.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Wydawcy mogą do niej zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Nagrodę stanowią statuetka Angelusa, autorstwa Ewy Rossano, oraz czek na 150 tys. zł.
Laureatem ubiegłorocznej nagrody została ukraińska pisarka, poetka i eseistka Oksana Zabużko za powieść "Muzeum porzuconych sekretów".

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus wręczono po raz dziewiąty.

Pavol Rankov został też laureatem nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej >>>

PAP/agkm

Czytaj także

Słowacja odwraca się od intelektualistów

07.12.2014 18:00
– W Słowacji ich refleksja jest głosem wołającego na pustyni – mówił Rudolf Chmel, autor książki "Kompleks słowacki", diagnozującej stan słowackiej kultury.
Jak zapewnia Międzynarodowe Centrum Kultury, wydawca książki Kompleks słowacki, eseistyka Rudolfa Chmela to ważny i odważny głos w dyskusji o tożsamości narodowej w Europie Środkowej, nie tylko słowackiej
Jak zapewnia Międzynarodowe Centrum Kultury, wydawca książki "Kompleks słowacki", eseistyka Rudolfa Chmela to ważny i odważny głos w dyskusji o tożsamości narodowej w Europie Środkowej, nie tylko słowackiejFoto: Drunk Photographer/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)
Posłuchaj
67'10 Słowacja odwraca się od intelektualistów (Słuchaj świata/Dwójka)
więcej

Tom zawiera esej z 1999 r., w którym autor ze smutkiem pisał o odsuwaniu intelektualistów od życia politycznego. – Nie wiedziałem wtedy, że będzie gorzej, że sytuacja intelektualistów, zwłaszcza na Słowacji, sięgnie dna – powiedział Rudolf Chmel. – Nie wiedziałem też, że rola polityków będzie aż tak wielka, a nad nimi będą jeszcze oligarchowie – dodał.

Jak przyznaje, sam znajduje się w pozycji w pewien sposób schizofrenicznej, bowiem już ponad 12 lat połowę jego czasu pochłania polityka. Był wiceministrem kultury, a także wicepremierem ds. mniejszości narodowych i praw człowieka. Te doświadczenia nauczyły go, że jeśli chce się coś zmienić w państwie, nie można tego dokonać za pomocą demokracji...

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzenie:
Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście:
Rudolf Chmel (eseista, literaturoznawca, krytyk literacki, polityk), Magdalena Bystrzak, slawistka, (tłumaczka książki "Kompleks słowacki"), Agata Siemaszko (polska wokalistka wykonująca repertuar w języku słowackim)

Data emisji: 7.12.2014

Godzina emisji: 16.00

mc/kd