X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistrzostwo przy okazji. Opowieść o Hannie Krall

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 13:30
- Kapuściński i Kąkolewski postawili całe swoje życie na jeden cel, Hanka Krall zawsze mówiła, że w życiu najważniejsze jest życie - tak o wybitnej reporterce mówił w Dwójce Marek Miller.
Audio
  • Rozmowa o tomie "Fantom bólu" Hanny Krall (Dwukropek/Dwójka)
Hanna Krall
Hanna Krall Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Pretekstem do rozmowy o twórczości Hanny Krall był liczący tysiąc dwieście stron tom pt. "Fantom bólu". Gromadzi on 12 książek autorki słynnego reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem". Marek Miller zwracał uwagę, że na tle innych tuzów reportażu pisarstwo Krall wyróżnia spokój i uważność na samo życie. - Ona nie goni za wielkim celem. Wie, że czasami trzeba iść z przyjaciółmi na wino albo nigdzie nie iść i patrzeć przez cały dzień przez okno. Podczas gdy Kapuściński i Kąkolewski za wszelką cenę dążyli do mistrzostwa świata, ona zakłada, że to mistrzostwo świata można zdobyć przy okazji - oceniał Marek Miller.

Zdaniem Mariusza Szczygła "Fantom bólu" to dowód, że Krall jest nie tylko reportażystką, ale i pisarką. - Ona się za pisarkę nie uważa, bo jej zdaniem pisarz tworzy nowe kosmosy, podczas gdy ona odtwarza rzeczywistość. Spójrzmy jednak na tę książkę. To jest nowy kosmos, który ma swoje granice, mieszkańców, cechy wyraziste. Ona jest pisarką, bo stworzyła swój świat - podkreślał.

Reporter wyjaśniał literackość stylu Krall na przykładzie jej zdania o mirabelce.

O najważniejszych tekstach bohaterki audycji mówili też Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej", aktor i scenarzysta Cezary Harasimowicz oraz historyk literatury prof. Jacek Leociak.

Nie zabrakło też samej Hanny Krall, która opowiadała o "Fantomie bólu" i swojej pracy reporterskiej.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Data emisji: 23.04.2017

Godzina emisji: 21.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Kapuściński. Zmysłowa poezja reportażu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 15:00
– Kiedy czytam Kapuścińskiego, wciąż widzę w jego twórczości poetę – mówiła dziennikarka Bożena Dudko o reportażyście, którego wspominaliśmy w 10. rocznicę śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czapski i Hering. "Każdy ich list jest dowodem na istnienie"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 17:00
- Nie mogłem się od nich oderwać. Przeżywałem je jako wzmożenie mojego własnego życia - dzielił się w Dwójce Adam Zagajewski swoimi wrażeniami z lektury korespondencji Józefa Czapskiego i Ludwika Heringa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polot nad niskimi sferami". Poszukiwania z Białoszewskim

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 11:00
- Przyjemność czytania tej książki polega na tym, że cały czas trzeba ją wertować. Nie dostajemy na tacy opisanych arcydzieł, tylko ciągle jesteśmy bardzo blisko poety – podkreślił Tadeusz Sobolewski, opowiadając o trzynastym tomie utworów zebranych Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń