"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:32
Premiera w Dwójce! Fragmenty głośnego reportażu Hanny Krall o Marku Edelmanie czytali Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.
Hanna Krall
Hanna KrallFoto: PAP/Rafał Guz

Marek Edelman 1200.jpg
Hanna Krall: Marek Edelman uczył nas, jak ginąć, ale też, jak żyć

"Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall odbierałem nie jako książkę o umieraniu, widzę w niej raczej książkę o życiu, dla życia. Przestrogę, by przeciwstawić się zniszczeniu, nie tracić wiary w życie, zachować wolę przeżycia" - we wstępie do niemieckiego wydania reportażu Hanny Krall pisał kanclerz Willy Brandt.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1977 roku. Wcześniej reportaż w odcinkach drukował miesięcznik "Odra".

"Zdążyć przed Panem Bogiem" to opowieść o Marku Edelmanie - jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie, kardiologu, działaczu opozycji demokratycznej. Niedawno (1 stycznia) minęła 100. rocznica urodzin Marka Edelmana, a jesienią 2 października przypada 10. rocznica jego śmierci. W zapisanych przez Hannę Krall rozmowach bohater jej reportażu wraca wspomnieniami do czasu drugiej wojny światowej, do tego, jak wyglądało życie i umieranie w getcie, jaki przebieg miało powstanie z kwietnia 1943 roku. Ale z równą intensywnością opowiada reporterce o swoich pacjentach, o pracy w zespole wybitnego kardiochirurga prof. Jana Molla, o ratowaniu życia ludziom ciężko chorym na serce. "Na tym polega przecież moja rola. Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył" - mówi w książce Marek Edelman.

Dziesięć odcinków głośnego reportażu Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" czytali w Dwójce Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.


Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

***

Tytuł audycji: Książkę do słuchania 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 10-23.04.2019

Godzina emisji: 19.10

jp/pg

Zobacz więcej na temat: Hanna Krall Marek Edelman
Czytaj także

Mistrzostwo przy okazji. Opowieść o Hannie Krall

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 13:30
- Kapuściński i Kąkolewski postawili całe swoje życie na jeden cel, Hanka Krall zawsze mówiła, że w życiu najważniejsze jest życie - tak o wybitnej reporterce mówił w Dwójce Marek Miller.
rozwiń zwiń