Jean-Efflam Bavouzet: kompozytor jest jak architekt

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 11:00
O tym, co łączy oba zawody, a także o sztuce kompozytorskiej Ravela rozmawialiśmy z solistą koncertu, który odbył się 7 sierpnia na festiwalu BBC Proms.
Audio
  • Jean-Efflam Bavouzet o muzyce Ravela i nie tylko (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Zdaniem Jeana-Efflama Bavouzeta komponowanie ma wiele wspólnego z pracą architekta (zdj. ilustracyjne)
Zdaniem Jeana-Efflama Bavouzeta komponowanie ma wiele wspólnego z pracą architekta (zdj. ilustracyjne)Foto: Connie/flickr/cc

– Architekt nie może usiąść po prostu przy stole i narysować planu budynku ze wszystkimi szczegółami, uwzględniając cały sprzęt i techniczne trudności, tak by być od razu przygotowanym na wszystko – mówił pianista. – Kompozytor zaś może mieć inspirację, wizję proporcji czy rozmiarów utworu, ale potem rozpoczyna ciężką pracę. Wszystko musi właściwie funkcjonować: w przypadku architekta, by konstrukcja była możliwa do wykonania, w przypadku kompozytora zaś, by utrzymać zainteresowanie odbiorców – dodał.

Jean-Efflam Bavouzet opowiadał w Dwójce o swoim podziwie dla Ravela, którego utwory wykonywał podczas koncertu w Londynie, a także o tym, dlaczego woli nie wykonywać utworów Fryderyka Chopina.

***

Rozmawiał: Piotr Wojciechowski

Gość: Jean-Efflam Bavouzet

Data emisji: 7.08.2015

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

mc/tj

Czytaj także

BBC Proms. Pieśń Weilla na perkusję i Rolls Royce'a

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 10:00
- Odwróciłem się od awangardy, ponieważ chciałem, by moja muzyka była komunikatywna - stwierdził bez ogródek austriacki kompozytor H.K. Gruber. W Dwójce opowiadał o swoich weillowskich inspiracjach.
rozwiń zwiń