BBC Proms. Pieśń Weilla na perkusję i Rolls Royce'a

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 10:00
- Odwróciłem się od awangardy, ponieważ chciałem, by moja muzyka była komunikatywna - stwierdził bez ogródek austriacki kompozytor H.K. Gruber. W Dwójce opowiadał o swoich weillowskich inspiracjach.
Audio
  • BBC Proms. Rozmowa z austriackim H.K. Gruberem (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Na słynnej pijackiej Alabama Song Kurta Weilla oparł Heinz Karl Gruber swój koncert perkusyjny Into the open. Premiera odbyła się 20 lipca na BBC Proms
Na słynnej pijackiej "Alabama Song" Kurta Weilla oparł Heinz Karl Gruber swój koncert perkusyjny "Into the open…". Premiera odbyła się 20 lipca na BBC PromsFoto: Nick Fisher, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Motywy z "Alabama Song" Kurta Weilla wykorzystał on w zamówionym przez BBC Proms utworze "Into the open…" na orkiestrę i instrumenty perkusyjne z całego świata. Twórcą "Opey za trzy grosze" zafacynował się jednak już pół wieku temu.

- W roku 1966 wraz z przyjaciółmi założyłem zespół MOB art and tone ART. Tworzyliśmy i wykonywaliśmy muzykę w stylu Kurta Weilla, a nasze występy były skierowane przede wszystkim do słuchaczy bez wykształcenia muzycznego. Odkryliśmy tonalność na nowo - wspominał kompozytor. Do dziś lubi on zresztą pracować z zespołami w sposób niekonwencjonalny. Na próby z zaprzyjaźnioną (i nazywaną przeze niego pieszczotliwie "Rolls Royce") BBC Philharmonic Orchestra, która prawykonała jego nowy utwór, Gruber postanowił wogóle nie przychodzić.

To nie jest typowy kompozytor. Świadczy o tym także fakt, że jego najpopularniejsze dzieło to utwór polityczny z udziałem Frankensteina, Batmana i Supermana...

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: H.K. Gruber (austriacki kompozytor)

Data emisji: 20.07.2015

Godzina emisji: 21.00

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

mm/mc

Czytaj także

Thomas Adès. Zaczął od... "plagiatu" Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 15:00
- Chopin był moją pierwszą miłością. Jako dziecko fascynowałem się szczególnie jego mazurkami - opowiadał brytyjski kompozytor, którego opera "Powder Her Face" miała niedawno swoją polską premierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Zubel: w komponowaniu chodzi o to, by znaleźć własną wizję muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 18:00
- Partytura to dla mnie idea, nie nuty. Patrzę na nią jako twórca i odtwórca - mówi Agata Zubel, znana kompozytorka oraz wokalistka, którą wkrótce usłyszymy w "Czarodziejskiej Górze".
rozwiń zwiń