Jan Lisiecki: nie staram się być wirtuozem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 10:36
– Granie na festiwalu "Chopin i jego Europa" zawsze sprawia mi ogromną przyjemność. Lubię warszawską i polską publiczność – mówił w Dwójce znakomity pianista.
Audio
  • Rozmowa Piotra Wojciechowskiego z pianistą Janem Lisieckim (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Jan Lisiecki podczas występu na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Chopin i jego Europa
Jan Lisiecki podczas występu na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" Foto: Wojciech Grzędziński/mat. prom. festiwalu

Na festiwalu muzyk wystąpił w duecie z norweskim wiolonczelistą Trulsem Mørkiem. Instrumentaliści wykonali wspólnie jeden z ostatnich utworów Chopina - sonatę na fortepian i wiolonczelę.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

Na antenie Dwójki pianista opowiadał o swoich pierwszych występach na festiwalu i związanych z nimi emocjami. Wyjawił też, jaką zasadą kieruje się w życiu zawodowym. – Podchodzę do muzyki z jak największą prostotą. Nie staram się być wirtuozem, obdarzam muzykę szacunkiem – powiedział i zdradził, gdzie w tym roku będzie mogła usłyszeć go polska publiczność.

***

Rozmawiał: Piotr Wojciechowski

Gość: Jan Lisiecki (pianista)

Data emisji: 23.08.2015

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji Podróż na jeden koncert

iwo/jp

 

Czytaj także

Chopin i jego Europa 2015. "Nie jesteśmy konkursem"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 18:00
- Sztuka polega na porównaniach i tworzeniu punktów odniesienia. W Konkursie Chopinowskim chodzi jednak o rywalizację, a na naszym festiwalu o różnorodność - wyjaśniał dyrektor Stanisław Leszczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikolai Lugansky: mówisz fortepian, myślisz Chopin

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 16:20
- Nie ma drugiego takiego kompozytora, wywołującego równie mocne skojarzenie. Owszem, myśląc o Paganinim, widzimy od razu skrzypce, ale on wciąż nie był tak genialny jak Chopin - mówił w Dwójce rosyjski pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i jego Europa. "Fortepian z epoki pokazuje, gdzie są granice"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 16:00
- Jeśli pianista zna ograniczenia instrumentu z czasu Chopina, łatwiej jest mu sobie wyobrazić, jaki był wykonawczy wzorzec - mówił Artur Szklener, opowiadając o znaczeniu gry na "chopinowskim fortepianie".
rozwiń zwiń