X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
Audio
  • Rozmowa z Katarzyną Dudziak i Mateuszem Dyszkiewiczem o muzyce Górnego Śląska (Dwójka/Źródła)
Kobiety w strojach górnośląskich.
Kobiety w strojach górnośląskich.Foto: Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Krzikopa, laureat trzeciej nagrody w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2019 "za współczesne odczytanie wielowiekowych tradycji Górnego Śląska", to gliwicko-chorzowska grupa folkowa, która podjęła się reintepretacji charakterystycznej, ale zapomnianej nieco muzyki.

Jako organizatorzy II Śląskiego Taboru w Ornontowicach poprzez spotkania adeptów muzyki wiejskiej ze starymi mistrzami chcą przywracać niestylizowane melodie, teksty, tańce, zwyczaje i obrzędy i przekazywać je w użytkowanie młodszym pokoleniom muzyków.

- Pierwsza odsłona wydarzenia była bardzo udana i chcemy to powtórzyć. Pomysł na zorganizowanie typowo śląskiego taboru towarzyszył nam od początku i chcemy poszerzać tę działalność. Dlatego w tym roku tabor nie dotyczy już tylko kultury Ornontowic, ale całej ziemi pszczyńskiej - mówiła w audycji Katarzyna Dudziak. 

Jak mówili goście "Źródeł", badanie i odkrywanie kultury i muzyki śląskiej jest dość trudne, bo niełatwo dotrzeć do jej nagrań. - Większość śląskich zespołów inspirowało się muzyką irlandzką, bałkańską, skandynawską, rosyjską czy nawet bliskowschodnią, ale rzadko kiedy zwracano się w stronę kultury regionu - tłumaczył Mateusz Dyszkiewicz. - Staramy się dotrzeć do jej źródeł. 

***

Tytuł audycji:  Źródła

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz (zespół Krzikopa)

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka Górnego Śląska na nowo

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 08:30
Gośćmi audycji byli Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz z zespołu Krzikopa, czyli laureaci trzeciej nagrody w konkursie Nowa Tradycja za "współczesne odczytanie wielowiekowych tradycji Górnego Śląska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt SWADA - wizja innej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 09:02
W czwartkowych "Źródłach" gościliśmy  w "Źródłach" laureata wyróżnienia w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2019.
rozwiń zwiń