Piotr Mikołajczak: Fiordy Zachodnie to esencja Islandii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:00
- Fiordy Zachodnie to jest faktycznie takie miejsce, gdzie można odetchnąć, odpocząć i trochę wsłuchać się w ten wiatr, bo nie jest tam aż tak bardzo turystycznie, jak np. na południu czy przy samym Reykjaviku - mówił gość Dwójki, współautor książki "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii".
Audio
  • Piotr Mikołajczak o książce "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"Zostanie tylko wiatr" to druga książka Piotra Mikołajczaka. Poprzednia, czyli "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" to wyznanie miłosne do tego kraju, ale opowieść o fascynacji tym, co opuszczone i zapomniane. Jednak, jak zapewnia współautor, nowy reportaż nie będzie kontynuacją poprzedniego. - Jest przede wszystkim książką o ludziach, o Islandczykach i o tych postaciach, które nie miały nigdy jakiegoś dużego głosu poza Islandią - wyjaśniał gość Dwójki.

Reportaż "Zostanie tylko wiatr" jest zbiorem opowieści z pozornie znanej, lecz odległej wyspy, ze świata, który warto ocalić. Jak podkreśla Piotr Mikołajczak, Fiordy Zachodnie są dla niego esencją Islandii. I chociaż nie jest zupełnie opuszczonym miejscem, to panuje w niej specyficzny rodzaj samotności, której nie odczuwa się np. na południu kraju, zwanym "Disneylandem".

Czym charakteryzuje się samotność na Fiordach Zachodnich? Jaką rolę w życiu Islandczyków odgrywa natura? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Piotr Mikołajczak (mieszkaniec Reykjaviku, współautor książki "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii")

Data emisji: 01.09.2019

Godzina emisji: 16.30

am/mko

Czytaj także

"Wyspa". Powieść o Islandii, która zmienia swoje oblicze

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:00
Zapraszamy na rozmowę z islandzką pisarką i dziennikarką Sigridur Hagalin Bjornsdottir o jej powieści "Wyspa", która stała się w Islandii bestsellerem.
rozwiń zwiń